Mostanra hagyománnyá nőtte ki magát Pécsett, hogy a karácsonyi időszakot követően utcára került fenyőfákat a helyi erőmű veszi át, hogy az így összegyűlt faanyagot energetikai céllal hasznosítsa. Az akció idén is közel 31500 lakás távfűtéséhez járul hozzá a városban, környezetbarát, megújuló energiaforrásból biztosítva az épületek fűtéséhez szükséges hőenergiát a pécsi erőművet üzemeltető, a Veolia csoporthoz tartozó társaság jóvoltából.
Januárban minden évben nagy mennyiségű kidobott fenyőfa lepi el Pécs utcáit. A város közszolgáltatója az év ezen időszakában minden alkalommal több tízezer karácsonyfát gyűjt össze, az utcák mentén kihelyezett karácsonyfák mennyisége évente 35-40 tonna között változik.
A hulladék hasznosítására a lakosok és a helyi közszolgáltató szempontjából is a legoptimálisabb és legkézenfekvőbb megoldás, ha értékes alapanyagként használják fel a biomassza tüzelésű pécsi erőműben. Így a karácsonyfák még egyszer jó szolgálatot tesznek a pécsi családoknak, energetikai hasznosításuk révén, immáron távhő formájában.
A kidobásra ítélt karácsonyfák beszállítása után mobil aprítógépek segítségével darabolják fel a faanyagot, de csak abban az esetben tudja felhasználni a karácsonyfákat tüzelőanyagként, ha azokat nemcsak a díszektől szabadítják meg, hanem leszedik róla az elektromos füzéreket és a szaloncukrokat is. Mivel a fenyőfákat aprítógéppel darabolják, ezért nagyon fontos, hogy a fákról a talpakat, illetve a felállításhoz kialakított egyedi rögzítési megoldásokat is eltávolítsák, mert csak így oldható meg a fenyőfa tüzelőanyag zökkenőmentes feldolgozása.
Az így feldolgozott szerves hulladék ezek után az ömlesztett biomasszát felhasználó egységbe kerül. Magas gyantatartalma miatt egyéb tüzelőanyagokkal vegyítik a fenyőket, többek között mezőgazdasági melléktermékekkel és erdészeti faaprítékkal.
A Pécsett begyűjthető néhány tízezer karácsonyfa mennyisége csak kis része az országban karácsonykor megvásárolt, majd hulladékká vált fenyőfák teljes volumenéhez képest. A hazánkban évente megvásárolt közel 2 millió karácsonyfa pedig 15 ezernél is több lakás hőellátását tudná biztosítani.
A Zip Magazin kérdésekkel fordult a céghez, érdeklődve a részletekről:
- Miért jó ez a lakosságnak, hogyan lehet az embereket ösztönözni erre a fajta visszagyűjtésre?
A kidobott karácsonyfák hulladéklerakóban történő elhelyezése nem jó megoldás, hiszen a fenyőhulladék nehezen komposztálható, emellett nagyon sok helyet foglal el - érkezett a válasz a cég kommunikációs illetékesétől. - Így a hulladék hasznosítására a lakosok és a helyi közszolgáltató szempontjából is a legoptimálisabb és legkézenfekvőbb megoldás, ha értékes alapanyagként használják fel a biomassza tüzelésű fűtőművekben, vagy erőművekben.
A lakosok elsősorban abban tudnak hozzájárulni a hasonló kezdeményezések sikeréhez, hogy minden esetben a települési hulladékkezelési közszolgáltatók által kijelölt helyeken helyezik el a leselejtezett fenyőfákat, ezzel is segítve a szolgáltató munkáját.
- Mi a véleményük azon környezetvédelmi aggályokról, hogy az erőműi égetés a karácsonyfák tekintetében is légszennyezéssel jár és mint ilyen, felelős a klímaváltozás negatív hatásaiért?
- A karácsonyfák elégetése szigorúan ellenőrzött, monitorozott körülmények között, a vonatkozó jogszabályi előírások és határértékek betartása mellett történik az erőművekben, vagy fűtőművekben. Környezetvédelmi szempontból pedig szinte minden esetben kedvezőbb egy helyen, ellenőrzött körülmények között hőt termelni, mint egyedi fűtési megoldásokat üzemeltetni. További előnye a biomassza alapú távhőtermelésnek, hogy a megújuló energiaforrások széles körű felhasználását teszi lehetővé.
Fontos, hogy a karácsonyfák és általában a biomassza energetikai hasznosítása klímavédelmi szempontból semleges. Ugyanis a fák égetése során csak annyi szén-dioxid távozik a légkörbe, amennyit a növény az élete során megkötött. Ez a körforgás a körkörös gazdasági megközelítés lényege. Az erre a célra létrehozott ültetvényeken a karácsonyfának szánt fenyőket elültetik, felnevelik, kivágják és eladják, majd kidobásuk után összegyűjtik és elégetik, de a légkörbe a teljes életciklus során nem kerül többlet szén-dioxid. Ugyanez igaz a karácsonyfák következő generációjára, és így tovább. Tehát, a karácsonyfák energetikai hasznosítása összességében nem járul hozzá a légköri felmelegedést okozó gázok koncentrációjának növekedéséhez.
(Cikkünk elkészülését a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság -FKF Nonprofit Zrt.- támogatta.)