A 2019-es évet értékelő összeállításunkhoz ugyanazon kérdéseket tettük fel a hulladékgazdálkodás területén munkálkodó, régóta a piacon lévő cégek vezetőinek: a saját anyagáram-területüket tekintve hogyan látták, látják a lassan magunk mögött hagyott esztendő kihívásait, eredményeit, s milyen célokkal várják 2020-at?
- Ha egy mondatban kellene összegezni, milyen volt a hazai műanyag-, papír-, elektronikai hulladék-ipar helyzete 2019-ben, mit mondana?
- Milyen téren tapasztalt előrelépést a szegmensben idén, és melyik az a terület, ahol véleménye szerint erősíteni kellene az ágazatban?
- Mely eredményeikre a legbüszkébbek az idei évből?
- Milyen tervekkel lépnek a 2020-as esztendőbe?
Ifj. Balatoni Henrik vezérigazgató-helyettes/Fe-Group Invest Zrt.:
- A hazai műanyagipar helyzete rendkívül hullámzó volt. Ez tulajdonítható annak, hogy a világpiaci árak sokszor és hirtelen változtak meg, illetve a lakossági forrásból származó alapanyag-ellátás egyenetlen volt.
- Üdvözítő, hogy az új EU irányelvek jóval magasabb begyűjtési és hasznosítási előírásokat követelnek meg a jövőben a csomagolási műanyagok tekintetében. Erősíteni kellene viszont az e+e műanyagok hasznosításának fejlesztésében, támogatásában.
- Arra, hogy elkészítettük a beruházási terveinket.
- A beruházások megvalósításával célunk a növekedés.
Balika István elektronikaihulladék-üzletágvezető/Metalex 2001 Kft.
- A folyamatos recessziós előrejelzések ellenére mennyiségi visszaesést a hazai fémhulladékos és elektronikai hulladékos piacon nem tapasztaltunk. Ennek ellenére az általunk hulladékból előállított másodnyersanyagokat hasznosító kohók nem kapkodnak az anyag után, megrendelés-állománycsökkenés tapasztalható, túlkínálat van.
- Nem tapasztaltunk előrelépést az ágazatban. Egyetlen terület, ahol változás mutatkozik, az a szakmai képzés rendszerének tervezett átalakítása. Továbbra is komoly probléma, hogy a környezetvédelem, a hulladékgazdálkodás, a hulladék-feldolgozóipar több ágazathoz, minisztériumhoz tartozik.
- A réztartalmú kábelek feldolgozásának területén a minőség javítása volt a cél. Széles körű kísérleteket folytattunk, és úgy értékeljük, hogy a célkitűzéseinknek megfelelő eredményeket elértük.
- 2020-ban a kábelfeldolgozó üzemünk korszerűsítése a cél, illetve a terv.
Makó Balázs ügyvezető igazgató/P.M.R. Kereskedelmi, Ipari és Szolgáltató Kft.:
- A hulladékpapír-gyűjtéssel, kezeléssel ill. kereskedelemmel foglalkozó vállalatok az elmúlt évtized legnehezebb évét tudhatják maguk mögött,
és bár év elején már tapasztalható volt a papírhulladék árak csökkenése, ez a tendencia az év derekán folytatódott, év végére zuhanórepülést vettek az alacsonyabb kategóriák.
Jelen pillanatban a 2008–2009-es gazdasági válság időszakát idéző papírhulladékárakkal dolgozunk, ami azt jelenti, hogy a begyűjtés, a kezelés és a papírgyárba történő elszállítás költségeit sem fedezi a piaci ár. Szakértők szerint hosszan tartó kínálati piacra kell készülnünk – ami főként a távol-keleti felvevőpiacok elszigetelődésének következménye – így elhúzódó alacsony árakkal dolgozó piacon kell túlélniük a vállalkozásoknak.
- A begyűjtés színvonala évről évre fejlődik, 2020-at illetően viszont nem vagyok optimista. A napokban (az interjúk 2019 november végén készültek – a szerk.) jelent meg az Országos Gyűjtési és Hasznosítási Terv (OGyHT '20) 2020-as első verziója, amelyben sajnálatos módon a csomagolási papírhulladékok gyűjtésére és kezelésére szánt összeg kb. 20%-kal csökkent. Mindez olyan körülmények között, amikor kétséges, hogy a kisvállalkozások az alacsony felvásárlási árak miatt fenn tudnak-e maradni. Minden követ meg kell mozgatnunk annak érdekében, hogy a döntéshozók megértsék, ez nem az időszak, amikor levehetik a kezüket a papírhulladék visszagyűjtésének folyamatáról. Most kellene még több támogatást nyújtani a begyűjtő cégeknek, különben a papír lesz az új szemét...
- Büszke arra vagyok leginkább, hogy cégünk jó hírnevét idén tovább tudtuk öregbíteni, és a recesszió ellenére is több tízezer tonnányi – nem csak papír – hulladékot értékesítettünk a hasznosítóknak. Ha valaki a P.M.R. Kft.-t választja hulladékkezelő partnerének, megbízható cég mellett dönt. E mögött egy jó csapat erőfeszítései állnak.
- A P.M.R. Kft. vezetőjeként szeretnénk minden partnerünknek stabil, kiszámítható hulladékkezelési szolgáltatást nyújtani 2020-ban, erre ígéretet is tudunk tenni. Azt viszont, hogyan alakul majd a piac, nem merem megjósolni. A legrosszabbra készülünk...
Olasz László vezérigazgató/ReMat Hulladékhasznosító Zrt.:
- A hazai műanyagipar helyzete kiegyensúlyozott volt, ugyanakkor azok a támadások, amelyek a termékek egy kis tömegszázalékát érték (szívószál, zacskó, palack), némi átstrukturálódásra késztetik mind a gyártókat, mind az újrahasznosítókat. A kínai importkorlátozások hatására a belföldi csomagolási hulladék kínálata emelkedett, ugyanakkor összetételében és minőségében jelentősen romlott, ami a rendkívül alacsony primer alapanyagáraknak volt tulajdonítható.
- Előre lépésként értékelem a szelektíven begyűjtött hulladék mennyiségének növekedését, ugyanakkor a válogatás minősége ezen a területen sem javult, az ipari műanyag területén pedig jelentősen romlott. Ezért meg kellene teremteni a hasznosítók mellett a begyűjtők logisztikai költségeinek támogatási lehetőségét is, ami a növekvő bérek és költségek miatt állandóan emelkedik, és független a hulladék mindenkori piaci árától. Sokat beszélünk a körkörös gazdaságról, de ennek ösztönzése várat magára. Szükséges megfelelő állami szabályozással az adórendszeren keresztül ösztönözni a másodlagos nyersanyagok felhasználását. A szakma véleményét több alkalommal elmondtuk ezzel kapcsolatban, általában el is fogadták, de az intézkedés várat magára.
- Az ITM 2018-as iparfejlesztési támogatásának segítségével sikerült megoldanunk az automata válogató rendszeren a teljes fémtelenítést, ezáltal a társaságunk által feldolgozott csaknem 20 ezer tonna csomagolási hulladékból készült regranulátumra a feldolgozóktól kapott reklamáció egész évben alig haladta meg az egy ezreléket. Jó minőségű termékeinket ezért tudtuk értékesíteni, azonban az alacsony alapanyagárak miatt ebben az évben sem tudtuk fedezni a korszerű technológiai fejlesztésekből adódó magas amortizációs költségeinket. Ezt – mint minden évben – a hasznosítási díj fedezi, amit remélhetőleg december végén és a jövő év elején kapunk meg.
- A 2020-as évben mindenképpen szükség lesz arra, hogy fény derüljön azokra az állami szabályzó rendszerekre, amelyek a körforgásos gazdaság irányelveiben megfogalmazott célok elérését biztosítják. Azt várom, hogy a növekvő hasznosítást a szabályzók által egy jelentősen megnövekedett másodlagos nyersanyagigény kövesse, ami elősegítheti a célok elérését. Cégünknél a 2019-es iparfejlesztési pályázat elnyerése esetén újabb 500 tonnával kívánjuk növelni a szelektív hulladék hasznosítását.
Tekker Tamás ügyvezető/Biokom Nonprofit Kft.:
- Cégünk magyarországi papírhasznosítóhoz nem szállít hulladékot, de úgy látjuk, hogy a hazai piac a folyamatosan csökkenő átvételi árak mellett is stabil, a hulladék hasznosítása folyamatos. Az alacsony árak hatására egyes papírhulladék-begyűjtők felfüggesztették vagy be is fejezték a tevékenységüket, így sajnos a hasznosításra átadható mennyiség csökkenése várható. Az európai, közép-európai piacon a papírhulladék túlkínálata és a gyárak telítettsége jellemző nyár közepétől.
- A papírpiacon kialakult helyzet miatt előrelépést nem tapasztalunk. A gyűjtési/hasznosítási arányok növelése, de legalább szinten tartása érdekében szükséges lenne a gyűjtési szolgáltatási díjak emelésére és iparfejlesztési források biztosítására.
- Sikerült a partnereink részére 2019-ben is megfelelő színvonalú szolgáltatást nyújtani, és hasznosítóink részére kiváló minőségű papírhulladékot biztosítani. Tervezett beruházásaink megvalósultak.
- 2020-ban is törekedni fogunk a gép- és eszközparkunk folyamatos fejlesztésére, és lehetőség szerint az ideinél kedvezőbb piaci pozíció kialakítására.
Zrupkó Gábor kereskedelmi vezető/Duparec Kft.:
- Cégünk a szelektíven gyűjtött háztartási, kevert csomagolási anyagok előkezelésében jelentősen növelte mennyiségeit, és ilyen formában, mint előkezelő azt tapasztaljuk, hogy a magyar hasznosítókkal nem mindig zavartalan a kereskedelmi kapcsolat. Ez vonatkozik az általuk kínált kereskedelmi feltételek gyenge versenyképességére, valamint arra, hogy hosszú távon nehézkes a stabil szállítási feltételekben való megegyezés.
- Előrelépést tapasztalunk a lakossági színes fólia felvásárlásánál. A PET palackok esetében is érezni javulást, de megállapíthajuk, hogy gond van a versenyképes ajánlatokkal, illetve a fizetési pontossággal sem vagyunk elégedettek. A PP/HDPE flakonok esetében is az alacsony felvásárlási ár a probléma.
Megítélésünk szerint az ágazat erősen rászorul az ITM támogatására. Begyűjtésre, előkezelésre és hasznosításra is nagyobb összeget kell juttatni annak érdekében, hogy az üzemelésen kívül a szükséges fejlesztéseket is meg tudják valósítani az üzemek, ezáltal versenyképesek tudjanak lenni a külföldi versenytársakkal. A hazai feldolgozás itthoni munkavállalóknak ad munkát, illetve a magyar gazdaságot erősíti.
- Jelentős teljesítménynek tartjuk, hogy a Budapesten képződött és összegyűjtött lakossági szelektív hulladék döntő része, mind papír, mind kevert csomagolási anyagáramban, a csepeli telephelyünkre kerül, és ott végezzük az előkezelést. Ezzel a fővárosnak stabil, megbízható partnere vagyunk és leszünk is a hulladékok előkezelése terén.
Szintén fontos eredményünk, hogy az inotai telephelyünkön felállítottunk egy válogatósort a lakossági, kevert műanyag csomagolási hulladékra, amely május óta üzemel.
- Szeretnénk jelenlegi szolgáltatásaink minőségét megtartani, miközben keressük azon innovációkat, amelyekkel a hatékonyságunkat növelni tudjuk. Cégünk a papír anyagáramban megszerzett vezető pozícióján túlmenően keresi a lehetőséget, hogy a műanyag hulladék kezelése terén további, hosszabb távú fejlesztések révén segítse a hazai újrahasznosítási megoldások elterjedését.