27 felsőoktatási intézmény - köztük 3 magyar egyetem - hallgatói versengtek június 27. óta Szentendrén, a Szoláris faluban. A tíz csapat egy nemzetközi innovációs házépítő verseny keretein belül alkotta meg mintaházait, melyek energia- és költségtakarékos, napenergiával működtetett, egyéni otthonok célját hivatottak betölteni.
Mint először is kiderült, a napelempanelek nem csak egyféle színben léteznek: bármilyen színben és mintával gyárthatók és ez csak kicsit ront a hatásfokon, amit pl. a holland csapat azzal ellensúlyoz, hogy toronyházak homlokzatára telepíti azokat!
A Solar Decathlon versenyt 2002 óta rendezik meg a világ különböző pontjain. A verseny célja a fiatalok kreativitását és innovációs képességét kihasználva olyan mintaházak kitalálása (szponzorokkal és ipari partnerekkel együttműködve), melyek a megújuló energia tudatos használatára sarkallnak. A csapatok nemcsak terveket készítenek, hanem az aktuális döntő helyszínén (idén először Magyarországon) meg is építik a pályaműveket.
Az alapvető célkitűzések mellett, mint pl. környezeti hatást csökkentő alapanyagok használata és a lakosság oktatása a felelős energiafogyasztásra, az idei kihívás kiemelten támogatja olyan koncepciók létrehozását, melyek a már meglévő épületek felújítási munkái során könnyen alkalmazhatók.
A szentendrei Szoláris falu
Az építési időszak 15 napja után több, mint 2 hónapig látogatható (meghosszabbítva: 2019. szeptember 29.-ig - a szerk.) a helyszín szakmai és lakossági érdeklődők számára is. A helyszín könnyen megközelíthető, barátságos tolmácsokkal és jól kialakított infrastruktúrával rendelkezik, illetve a mintaházakban egy-egy csapattag mindig a látogatók rendelkezésére áll és angol vagy magyar nyelven körbevezet mindenkit. Ezen felül mindenhol tájékoztató táblák segítik a projektek előzményeinek megismerését (magyarul, angolul és a csapat nyelvén).
Az elkészített és bemutatott projektek közül mind a tíz frappáns és előremutató! A teljesség igénye nélkül kiemelve néhány csapat, az ötletes építészeti megoldásaik és azok környezetvédelmi előnyei:
Hungarian NEST+ projekt
A magyar-algír SOMEshine Team pl. kialakított egy természetes szellőzőrendszert, vagyis Venturi-tornyot a használt levegő „kiszippantásához”. Ez a központi átrium akár belső kert kiépítéséhez is hasznosítható. Az építkezéshez természetes anyagokat használtak: a faszerkezetű falakhoz vályog rostlapot és vakolatot alkalmaztak a megfelelő hőszigetelés eléréséért, illetve impregnáló réteggel ellátott vályogvakolattal tették vízhatlanná a fürdőszoba falát.
Szücs Evelin építészhallgató elmondta, hogy az ökológiai gondolkodás része a ház körüli eltolható árnyékoló is, mely a gyorsan terjedő és haszontalan, irtandó növényből, a gyalogakácból készült, illetve a konyhát eltakaró habosított alumíniumlap is, melyet alumíniumhulladék újrahasznosításával készítenek.
MOR projekt
A hollandokat képviselő MOR Team TU Delft egyszerre nyújt megoldást két Hollandiában előforduló nehézségre: a betiltásra ítélt, elavult, C vagy rosszabb energiatanúsítvánnyal rendelkező irodaházak és a súlyos lakásválság problémájára. A toronyházakat fenntartható lakásokká alakítva mindkét gond orvosolható, ráadásul olcsó is az egyszerű és környezetbarát technológia miatt.
A szennyvíztisztítást ún. helofita szűrővel oldják meg: az első tartályban elkülönítik a szilárd anyagokat és a lebegő zsiradékot, a másodikban baktériumok és növények végeznek biológiai tisztítást, a harmadikban pedig tárolják a kezelt vizet, ami ugyan nem ivóvíz, de kiválóan alkalmas WC öblítéshez és öntözéshez. A PCM Zöld Fal nem csak esztétikus, de a kívülről a házba juttatott levegőt hatékonyan tisztítja és hűti, amit aztán a lakás többi részében fel lehet használni.
A Delfti Műszaki Egyetem hallgatója, Deirdre van Gameren elmagyarázta a homlokzat felépítését: az egyszerű összeszerelhetőségért egységesített, moduláris színezett napelem lapokat helyeztek a falra, hiszen egy toronyház esetében ez a felület van kitéve leginkább a napsütésnek, illetve beépített napkémény-hőkollektor kombinációja szolgál hővisszanyerésre háztartási melegvíz termeléséhez.
TO projekt
Spanyolország egyik csapata, a TO Team a fenntarthatósággal nem a kényelmet vegyítette, inkább a felhasználók fogyasztási szokásaira akarta felhívni a figyelmet. Ennek érdekében a csoport egy olyan közösségi teret hozott létre, ahol az ember közvetlen kapcsolatba kerül a lakhatás minden dimenziójával. Például ahhoz, hogy meg tudjuk mosni a kezünket, a lábunkkal kell pumpálnunk a vizet, a lakás fény- és hőviszonyainak beállításához pedig egy sor „szűrőt” (függönyöket, árnyékolókat) kell kezelnünk. Egy japán dizájner ötlete alapján kialakítottak egy olyan kamrát, ahol hűtés nélkül, a növények tulajdonságait kihasználva tarthatók frissen a zöldségek-gyümölcsök.
Az ötletek felhasználása
A rendezők az épületekből látogatóközpontot hoznak létre, mellyel hosszú távon népszerűsíthetik az innovatív ötleteket, amik ezentúl a világ bármely pontján visszaköszönhetnek. A bemutatott koncepciókkal bátorítják az építőipart olyan alapanyagok és rendszerek használatára, amellyel az épület teljes élettartama során csökkenthető annak környezeti hatása, illetve felhívják a figyelmet a beavatkozás helyes sorrendjére: először az épületek energiafelhasználását kell csökkenteni és a hatékonyságukat növelni, és csak utána integrálni a szolár és egyéb megújuló technológiákat.