Egy napelemes rendszerrel és energiatároló eszközzel felszerelt, jól szigetelt okos otthonnal – divatos szóval élve – kimaxolhatjuk az olcsó energiafogyasztást. Ennek alaphelyzetben mindenki örülne, ám a jelenlegi kusza szabályzások, és a bruttó elszámolásra való áttérésnek köszönhetően az átlagember egyre jobban elbizonytalanodik, s egyre több a kérdés: vajon merre induljon és mire számíthat a következő hónapokban az a magyar ingatlantulajdonos, aki szeretné megújuló energiával ellátni a háztartását? Erről és hasonlókról kérdeztük meg a témában nemrég sajtóközleményt is kiadó szakértő cég, az A1 Solar vezető mérnökét, Nábelek Áront.
-A napelemes energia tárolására irányuló igény talán már nem újkeletű hazánkban, csak talán nem mindig tudja az átlagfogyasztó, merre induljon el az ügyben. Önök szakemberként mit tapasztalnak, jelenleg milyen piaci tényezők bizonytalanítják el a fogyasztót? Az ár? A kusza szabályozás? És mi okozza a jelenlegi káoszt leginkább?
-Minden említett tényező szerepet játszik. Illetve ezek és még néhány másik kölcsönhatása. Én alapvetően az ártól eredeztetném, ha csak az objektív gazdasági szempontokat vizsgálom. A villamos energiatárolása költséges dolog, hiszen az energiatárolásra alkalmas akkumulátor nem olcsó. Cégen belül is folyamatosan dolgozunk azon, hogy kiváló minőségű, de árban elérhetőbb új megoldásokat tudjunk ajánlani az ügyfeleinknek.
Nem véletlenül mondják, hogy a következő ipari forradalom azt jelenti majd, amikor az emberiség megoldja az olcsó, hatékony és hosszútávú energiatárolást.
Egy megfelelő energiatároló megvásárlása tehát nem kis beruházás, és amikor szeretném kiszámolni ennek a beruházásnak a megtérülését, ami sok esetben talán még a bekerülésnél is fontosabb szempont, akkor jön képbe a szabályozás bizonytalansága és az elosztói engedélyesek sziget üzemű rendszerekhez való hozzáállása. Ami - úgy gondolom - mindenképp felülvizsgálatra és modernizációra szorul. Az eredmény egy nehezen megoldható helyzet, ami az említett bizonytalanságot okozza.
- A felhasználók bizonytalanok, hiszen jó esetben nemsokára ismét táplálhatnak vissza a hálózatra, viszont a bruttó elszámolásra való áttérés miatt várhatóan nem lesz gazdaságos a többletenergiát visszatáplálni a hálózatba. Ennek következtében érdemes lehet az általunk termelt energiát ingatlanunkban tartani energiatárolók segítségével.
A megtérülés továbbra is kiemelt fontosságú tényező. Ahhoz, hogy választ találjunk erre a kérdésre, először meg kell határoznunk, mennyire vagyunk képesek felhasználási szokásainkat a termelő napelemes rendszer adottságaihoz igazítani. Az okosotthon rendszerek segítségünkre lehetnek ezen döntés meghozatalában.
Továbbá nagyon fontos szempont a villamos energia ára. Ez egy viszonylag stabil pont lehet a történetben, hiszen hosszú távon még sosem tapasztaltunk csökkenést, ugyanakkor láthattuk, hogy egyetlen nap alatt akár 2-4-szeresére is növekedhet.
-Összeségében azt gondolom, hogy a jövőben mindenképpen komplex, összetett és bővíthető rendszerekben kell gondolkozni, melyek elengedhetetlen része a napelem, akkumulátor, hőszivattyú és ezeknek az okos vezérlése egy okosotthonnal. Mindezek együtt mindenképpen növelik a háztartás önállóságát és függetlenségét a fenti kusza tényezőktől.
-Interjúnk készülésekor (2023 május közepe) mi jellemi az engedélyezési és kifizetési eljárásokat? Lassuló, vagy stagnáló folyamatokról beszélhetünk?
(A cikk eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2023. júniusi lapszámában jelent meg nyomtatásban. Teljes terjedelmében az adott lapszám előfizetésével elolvasható a digitális változatban: https://digitalstand.hu/vasarlas/_kiadvany/_vasarlas/5760