Az Európai Unió szeptember 3-án várhatóan megszünteti a kínai napelemek és panelek behozatali korlátozását, elutasítva az uniós gyártók kérelmeit, akik nehezményezik, hogy a bizottsági döntés megnyitja az EU kapuit a dömpingtermékek előtt – értesült a MANAP Iparági Egyesület.
Az EU kereskedelempolitikáját koordináló Európai Bizottság azt javasolta, hogy utasítsák el a kínai importkorlátozások lejárati felülvizsgálatára, így meghosszabbítására irányuló kérelmet. A döntést az EU 28 tagállamának többsége támogatja – derítette ki a Reuters a témára rálátó forrásoktól.
Az Európai Unió először 2013-ban vezetett be dömpingellenes intézkedéseket a kínai eredetű napelemek, szilíciumcella és szilíciumostya ellen, majd 2017 márciusában a döntését 18 hónappal meghosszabbította. A kínai gyártók a szabályozás eltörlése eredményeképpen szabad áron és vámmentesen értékesíthetik a termékeiket az Európai Unióban. Az eddigi korlátozás értelmében 2013 óta a kínai gyártók áraikat a fokozatosan csökkentett szabályozott minimáláron vagy annál magasabb szinten tarthatták az EU-ban, amennyiben viszont a minimálár alatt értékesítettek volna, akkor termékeiket akár 64,9 százalékos vám is sújthatta.
Az Európai Unió egy kényes egyensúlyt kívánt teremteni a piacon az uniós gyártók, illetve az importőrök és kivitelezők között – utóbbiak a napenergia előállításának költségcsökkentését sürgetik. Továbbá voltak aggodalmak egy (lehetséges) pekingi válaszlépés miatt is, elvégre a két fél 2013 óta egy kereskedelmi háború küszöbén állt.
Az európai napenergiával foglalkozó vállalatokat tömörítő SolarPower Europe iparági szövetség arra hívja fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság és az Ernst & Young felmérései szerint a napenergiát hasznosító termékek iránt a kereslet akár 30 százalékkal is emelkedhet, és mintegy 45 ezer új munkahely jöhet létre, amennyiben a kínai termékeket sújtó intézkedések megszűnnek.