Felkészülni, vigyázz! – jellemezhetnénk a GINOP pályázati rendszert napjainkban, hiszen hiába jelentek meg a társadalmi vitára bocsátott verziók szeptemberben, hosszú hetekig kell(ett) várni arra, hogy élesben is elinduljanak a kapacitásbővítéshez, eszközbeszerzéshez és telephelyfejlesztéshez kapcsolódó pályázatok.
Tisztán vissza nem térítendő támogatást két felhívás tartalmaz – aki kevesebb önerővel rendelkezik, az igénybe veheti a kombinált pályázatot, s emellett ott van még a következő uniós költségvetési időszak előhírnöke, a tisztán visszatérítendő támogatás, magyarul a kamatmentes hitelkonstrukció.
Vissza nem térítendő támogatások
Melyek a vissza nem térítendő támogatást tartalmazó pályázatok közös jellemzői? Kizárólag mikro-, kis- és középvállalkozások pályázhatnak, amelyek egy teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek, és minimum 1 fő volt az átlagos statisztikai állományi létszámuk az elmúlt évben. A tervezett projekt összköltsége nem haladhatja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt, teljes üzleti év nettó árbevételét, míg a megvalósítás helye nem lehet a Közép-magyarországi Régióban. (Az utóbbi térségben működő cégek számára a VEKOP jelent lehetőséget.) Önállóan támogatható, kötelező projektelem az új technológiai eszköz-, gépbeszerzés, míg válaszható elemként pályázhatunk informatikai fejlesztésre, megújuló energiák (pl. napelem, napkollektor, biomassza kazán) alkalmazására és online megjelenés támogatására. A kedvezményezett a projektmegvalósítás befejezésétől számított 3 évig köteles fenntartani a végrehajtott fejlesztést. A támogatás mértéke 50%, nagysága a GINOP-1.2.2-16 jogcímben maximum 25 millió Ft, míg a GINOP-1.2.1-16 esetében maximum 250 millió Ft.
Kombinált támogatás
A kombinált termék (kódszám: GINOP-1.2.3-8.3.4-16) egyik előnye az alacsony saját erő szükségletben rejlik, másik pozitívuma, hogy az ingatlanberuházás akár a teljes projekt összköltségének a 80%-a is lehet, ennek elszámolható költsége fajlagosan nettó 200 000 Ft/nm. A vissza nem térítendő támogatás maximális értéke 50 millió Ft., míg a 2%-os kamatozású hitel legnagyobb összege 145 millió Ft. A kölcsön futamideje építési beruházás esetén maximum 15 év, immateriális javak beszerzése esetén maximum 5 év, míg új eszköz beszerzése esetén az eszköz tao szerinti amortizációjának végéig tart, maximum a szerződéskötéstől számított 15 év. Ha a biztosítéki oldalt vizsgáljuk, új gép vagy ingatlan esetén fedezetként elégséges a projekt tárgya.
Kamatmentes hitelkonstrukció
Ha gyors döntésre van szükség, akkor lehetőségként kínálkozik a nulla százalékos kamatozású hitel (GINOP-8.3.1-16), amelynek a keretösszege 44 milliárd forint. Ebből a cikk megírásáig mintegy 14 milliárd forintot kötöttek le. Szabadon szállhat a fantáziánk, hiszen az új berendezések mellett használtakat is tudunk vásárolni a terhére. A legkisebb hitelösszeg 1 millió forint, míg a maximum 600 millió forint. Külön lehetőség a készletbeszerzés támogatása, ennek mértéke az igényelt hitel 30%-a. Nyár óta felgyorsult a döntéshozatal, ügyfeleink egy része már aláírt hitelszerződéssel rendelkezik.
A Siker kulcsa
Az előrelátó tervezés, a jól megszerkesztett üzleti terv a SIKER kulcsa! Kedves Ügyfeleink beruházási elképzeléseit, a hozott árajánlatokat, az építőipari költségbecslést, a vállalkozás előző éveinek beszámolóit még a szerződés aláírása előtt részletesen áttekintjük. Külön számolótáblát készítettünk minden jogcímre, így a leendő kedvezményezett még a tanácsadási folyamat első szakaszában megtudja a várható pontszámot, ennek tükrében dönthet a folytatásról. Ha a továbblépés mellett tettük le a voksot, akkor pályázati adatlaptól függetlenül elkészítjük a szöveges és a pénzügyi tervet, utóbbiban megtérülés számítással, hatékonysági és jövedelmezőségi mutatókkal együtt. Nem térhet el az üzleti terv a valóságtól, nem rakhatunk olyan terhet a leendő kedvezményezett nyakába, amit később nem tud teljesíteni. A projekt megvalósítása alatt sem engedjük el a projektgazda kezét, minden egyes változtatási javaslatot megvizsgálunk, járjon az akár a támogatási szerződés módosításával. Végigmenedzseljük a projektet a fenntartási időszak végig. Talán ezért is választanak minket 22 év után az ország minden tájáról megbízóink, legyen szó akár egy 20 millió forintos termelő gép beszerzéséről, akár egy 3 milliárdos élelmiszer-ipari feldolgozó üzem létesítéséről!