Magyarországon minden ötödik ember érintett a pollenallergiában, amelynek leggyakoribb okozója a levegőbe kerülő nagyfokú parlagfű-koncentrátum. Ráadásul az elmúlt napok változóan napos-esős időjárása csak kedvezett a növény szaporodásának, így aztán mára teljesen megteltek a parlagfű mezők. Annak ellenére, hogy a hivatalos parlagfű-szezon csupán augusztusban kezdődik, már most meg kell tennie mindenkinek a megelőző lépéseket.
"Sokan azt hiszik, azzal, hogy kitépnek egy-egy szál parlagfüvet már megtették a maguk dolgát és hátradőlhetnek. Ez azonban nem így van" - mutat rá Bakon Gábor, az egyik vezető kertigép- és szerszámgyártó és forgalazó cég honi ügyvezetője, majd hozzáteszi: jogszabályban rögzített kötelezettségünknek teszünk eleget akkor, amikor saját környezetünket megtisztítjuk a súlyosan allergizáló növénytől.
A gyom irtását az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI törvény ugyanis egyértelműen rögzíti. Ennek értelmében a földhasználó köteles június 30-ig a tulajdonában lévő ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Amennyiben ezt valaki elmulasztja, a hatóság eljárást indíthat ellene, mely akár 15 millió forintos bírságot is magával vonhat.
"Kiemelten fontos a lakosság hozzáállása, nekünk, nagyvállalatoknak pedig az élen kell járnunk mind a figyelemfelhívásban, mind pedig az irtásban. Csak bíztatni tudjuk a piac többi szereplőjét is, hogy álljanak be mellénk, küzdjünk közösen a parlagfű ellen és segítsük hozzá a nyugodt, egészséges nyárhoz az allergiában szenvedő társainkat is" - húzza alá Bakon Gábor.
A kertészeti szakértők iránymutatása szerint a parlagfű visszaszorítására a legjobb módszer a kaszálás, melyet kézi erővel és gépi segítséggel is lehet végezni.