A geotermikus hőszivattyú napjaink leghatékonyabb fűtési/hűtési megoldása, mivel a hőszivattyú révén – a hőmérséklettől függően – a szállított hő körülbelül egyötöde mértékű energia felhasználásával megvalósíthatjuk a hő átmozgatását és fűtési-hűtési célú felhasználását. Ha egy családi ház fűtési igényét, azaz 10-15 kW hőt szeretnénk „szivattyúzni”, akkor 2-3 kW elektromos áramot kell ehhez felhasználnunk, ami nagyjából egy nagyobb teljesítményű (vagy két kisebb) hajszárító által igényelt energiának felel meg.
A lakóépületek, ipari, kereskedelmi, logisztikai célú ingatlanok fejlesztésével, létesítménygazdálkodással, bérbeadással, asset managementtel foglalkozó osztrák cégcsoport az Alfa Group International magyarországi érdekeltségének egyik folyamatban lévő projektjénél, a Haller11 néven futó fejlesztésnél olyan egyedi, zöld megközelítésű koncepciót ültet a gyakorlatba, amelynek eredményeként a minden kényelmet kiszolgáló, energia- és környezettudatos, kényelmes és rugalmas életnek terepet kínáló, fiatalos, sok közösségi térrel ellátott lakóépület-komplexumot hoz létre. A fejlesztésnél a hűtési-fűtési rendszert napjaink legkorszerűbb környezetkímélő megoldásával, geotermikus hőszivattyú használatával oldják meg. Ebben partnerük a Geo Concept Energetikai Kft.
Geotermikus hőszivattyúzás – alapvető szabályok, előírások
A geotermikus hőszivattyú talaj oldali tervezését és annak kivitelezését Európában egyedül a német VDI4640 számú szabvány rögzíti. Ezek az előírások pontosan leírják a tervezés sarokköveit, a fúrás és talajszonda elhelyezés módszerét, valamint a talajszondák összekötésének a módját. Magyarországon elsőként, 4 éve szorosan ezen szabvány előírásainak megfelelően tervezzük és telepítjük a talajszondákat – magyarázza a technológiát Korompay Zoltán, a Geo Concept Kft. ügyvezető igazgatója.
Kapcsolódás a gépészeti rendszerhez
A geotermikus rendszer akkor tudja hatékonyan ellátni a feladatát, ha a szekunder (azaz hőleadó) rendszer méretezése megfelelő és figyelembe veszi a hőszivattyús rendszer igényeit. A gondos méretezés során olyan felületi hőleadó rendszer épül ki, amely egyrészt egyenletes mind a fűtés mind a hűtés vonatkozásában, és a helyiségek közötti eltérés minimális. Így érhető el, hogy az automatikarendszer a lehető legcsekélyebb módon avatkozzon bele a működésbe. A jó gépész méretezésnek/tervezésnek szorosan együtt kell működnie az építész tervezéssel, amely a szigetelések, rétegrendek és födémvastagságok vonatkozásában közvetlenül befolyásolja az épület gépészeti rendszerét. A méretezési sorrend tehát épület > hőleadók > hőközpont > hőszivattyú > talajszondák. A rendszer optimális és hatékony működése mindezen építő elemek együttműködéséből adódik.
Beépített anyagok
Elsőszámú üzletpolitikánk a jól működő rendszerek építése és ezen rendszerek bemutatása és terjesztése. Ezzel szeretnénk megmutatni partnereinknek, hogy lehet tökéletes geotermikus rendszereket építeni. Ehhez az elmúlt évek tapasztalatai alapján, csúcsminőségű termékeket építünk be. Így projektjeink jelentős részében FRANK geotermikus talajszonda rendszert telepítünk a hozzá tartozó legmodernebb osztó-gyűjtőkkel, a talajszondákat GeoRT MIX Premium tömedékelő anyaggal tömedékeljük és inverteres vezérlésű geotermikus hőszivattyúkat telepítünk – teszi hozzá az ügyvezető.
Mérés – szondateszt
Magyarországon egyedüliként rendelkezünk olyan mérőkapacitással, amellyel egy német technológia segítségével mérhető az adott geotermikus talajszonda-mező működése. Ezeket a méréseket minden nagyobb rendszernél elvégezzük, amely egyben egy igazolása is a magas színvonalú munkának. Mostanáig Magyarország területén 255 db geotermikus szondatesztet végeztünk, s az adatbázisunk biztonságot ad az új projektek tervezésénél.
A Geo Concept
Tervezés
Szondateszten vagy adatbázison alapuló talajszonda rendszer tervezése, hidraulikai méretezése, illesztése megadott gépészeti rendszerhez
Bányakapitányság engedélyezés
Bármilyen talajszonda rendszer bányakapitánysági egyeztetése/engedélyeztetése, hatósági eljárás lefolytatása/követése
Szondatesztelés
Elkészített talajszonda Response tesztjének elvégzése, földtani adatok (hőmérséklet, hővezetési és fúrólyuk ellenállási értékek) kiértékelése GeRT-CAL szoftverrel és ezek alapján elvégzett 25 éves lefutási modell felállítása EED szoftverrel
Szondafúrás
VDI4640 szabvány szerint végzett függőleges talajszonda fúrás vízöblítéses, vagy légöblítéses technológiával
Szonda tömedékelés
VDI4640 szabvány szerint végzett függőleges talajszonda tömedékelés, alulról felfelé, termikusan javított tömedékelő anyaggal
Hőszivattyú-telepítés
Geotermikus hőszivattyúk optimalizált kiválasztása, szoftveres összehasonlítása, geotermikus hőközpontok tervezése, kivitelezése, európai gyártású, minősített geotermikus hőszivattyúk szállítása, üzembe helyezése
Monitoring-szolgáltatás
Újonnan épülő, vagy meglévő geotermikus rendszerek mérése, vizsgálata-véleményezése, illetve távoli megfigyelése saját fejlesztésű felügyeleti rendszerrel
Szerviz, karbantartás
Geotermikus rendszerek beüzemelése, karbantartása, javítása szükséges engedélyekkel, gyártói minősítésekkel. Talajszondás hőszivattyús rendszerek műszeres vizsgálata, bemérése.
Gazdaságossági szempontok
A geotermikus talajszondás rendszerek a jelenleg ismert leghatékonyabb fűtési és hűtési megoldást kínálják. A hatékonyság legfontosabb alapja a talaj stabil hőmérséklete, mely télen 0-10, nyáron pedig 15-20 ̊C-os hőmérsékletszintet biztosít. Pontos méretezéssel és anyag/termékválasztással 4-7 közötti fűtési COP (hatékonysági) mutató és 4-8 közötti hűtési EER (hatékonysági) mutató érhető el. Ez azt jelenti, hogy egységnyi elektromos fogyasztás többször annyi fűtési/hűtési energiát termel, így minden más hőtermelőnél hatékonyabban üzemel. Az alábbiakban egy 100 és egy 500 kW-os fűtési/hűtési rendszer gazdaságossági összehasonlítását mutatjuk be: