Ismét keresi az ország fiatal energianagyköveteit a MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal),amely 2017-ben indította el társadalmi felelősségvállalási programját, melynek célja, hogy az általános iskola felsős és a középiskolás korosztály számára élményszerűen és közérthetően közvetítse azokat a legfontosabb információkat, melyek az energiatermeléssel, az energia¬felhasználással és a takarékos energiafogyasztással kapcsolatosak.
negyedszerre hirdet pályázatot „Energiakövetek 2020” címmel a felsőoktatási intézményekben természettudományos tárgyakat hallgató diákok számára, azért, hogy kiválassza azokat a tehetséges fiatalokat, akik 2020-ban energiakövetként járják majd a magyar iskolákat.
Az energiatudatos életmód egyre hangsúlyosabb a fiatalok körében, azonban kevés a gyakorlati ismeretekre fókuszáló oktatási segédanyag. A tapasztalatok szerint az általános és középiskolás korosztály a legfogékonyabb a szemléletformálásra. A gyakorlatban is hasznosítható tudás átadásához azonban elengedhetetlen az ismeretek élvezetes, élményszerű közvetítése, illetve az oktatáshoz szükséges szakemberek utánpótlása és folyamatos továbbképzése – fogalmazott Scherer Zsolt, a MEKH szóvivője a pályázattal kapcsolatban.
A társadalmi felelősségvállalási program központi eleme egy hallgatói pályázat, melyre elsősorban természettudományos tárgyakat hallgató diákok munkáit várja a MEKH. A feladat: újszerűen és élvezetesen mesélni a fiataloknak az energiáról és az energiatudatosságról. Pályázni egy 45 perces, általános iskola felső tagozatos vagy középiskolás korosztályra szabott tanóra vázlatával lehet, mely az energiatakarékosság, a tudatos energiafelhasználás témáját járja körül.
A pályázatokat elektronikus formában lehet benyújtani 2020. március 31-ig. A részletes pályázati kiírás és az óravázlatminta elérhető a www.energiakovetek.hu honlapon.
A beérkezett pályázatokat három szempont szerint értékeli a zsűri: a szakmai tartalmat, az oktatási módszertan színvonalát, és nem utolsósorban az élvezhetőséget és érthetőséget díjazzák.
A zsűri által kiválasztott három legjobb munkát benyújtó hallgató elnyeri a MEKH Energiakövete címet, a címmel járó 400 ezer forintos pénzdíjat, és a lehetőséget, hogy „szupertanárként” az oktatásban is kipróbálhassa magát. A MEKH, a program vezetőjeként megszervezi az órákat, biztosítja a látványos és érdekes tanórákhoz szükséges demonstrációs eszközöket, illetve szakmai tréningekkel segíti a fiatal tehetségeket.
A fiataloknak az elmúlt pár évben ezeket sikerült elérniük: