Az antropogén (az ember tevékenységéből eredő) forrásból származó kisméretű szálló pornak (PM10) való kitettség Európában átlagosan 8,6 hónappal rövidíti meg egy ember életét. Ez az érték országonként eltérő, de Magyarországon 1,12 évvel élnek kevesebbet az emberek a légszennyezés miatt.
Magyarország Európa harmadik legfenyegetettebb országa légszennyezés terén. Ráadásul a WWF szerint Kína után Magyarországon halnak meg a legtöbben a rossz levegőminőség miatt.
Európában nagyságrendileg 600.000 korai elhalálozáshoz vezet a levegő szennyezettsége (ez tízszer annyi, mint ahányan közlekedési balesetben veszítik életüket), de a magyarországi adatok is sokkolóak, évente akár a 10 ezret is elérheti a levegőminőséggel összefüggő halálesetek száma.
Magyarországon a kezeletlen fa (tehát ami nem lakkozott, vagy festett) és a fekete-fehér papír kivételével (a színes, fényes papír előállítása szintén vegyszerekkel történik) a háztartási kazánokban tilos minden hulladék elégetése. Ennek ellenére sajnos nagyon gyakori jelenségről van szó, de nem csak nálunk, Európa-szerte komoly gondokat okoz ez a hozzáállás. Fontos megjegyezni, hogy a hulladékok égetése során a levegőbe jutó fémek 90%-a 2,5 mikrométer átmérő alatti porfrakció felületére tapad, melyek már bejutnak a tüdő léghólyagocskáiba, onnan pedig nem ürülnek ki. Épp ezért ezt az ügyet korántsem lehet elintézni egy legyintéssel, hiszen emberéletekről, emberi életek minőségéről van szó.
Minderről a Zöld Ipar Magazinnak Mészáros Tamás, a Summotive startup cégvezetője nyilatkozott. Kezdeményezésükről, amelyben kéményekbe beilleszthető speciális szűrőeszközzel veszik fel a harcot a hazai levegőszennyezettség ellen, a Zöld Ipar Magazin 2020. június közepén megjelenő számában, a digitális verzióban és hamarosan a weboldalunkon is bővebben olvashatnak.