Szeptember 12-én átadták a korszerűsített optikai válogató üzemet Debrecenben. A mindenfajta hulladékra specializálódott válogatómű takarékoskodik a humánerőforrással is, hiszen a kapacitás növekedése révén az eddigi folyamatos üzemeltetést jelentő heti 21 műszak helyett a tervek szerint heti 8-9 műszakban el tudják látni a debreceni régióból beérkező szelektív hulladék előkezelését.
A hulladékgazdálkodás körébe tartozó feladatok közül a kötelező közszolgáltatás része a települési hulladék részét képező hasznosítható anyagok lakosságtól, gazdálkodó szervezetektől és intézményektől történő szelektív gyűjtése, illetve ezen hulladékok előkezelése a hasznosítók részére.
A korábbi időszakban kizárólag a szelektív szigetek álltak rendelkezésre, később a keletkező mennyiség egyre nagyobb része az úgynevezett házhoz menő (sárga zsákos) szelektív gyűjtés során került begyűjtésre. A rendszer a Debrecenhez tartozó Józsa városrészen került bevezetésre először 2009. áprilisában, mára pedig a Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft. egész szolgáltatási területén működik.
A rendszer további optimalizálását jelentette a sárga zsákos gyűjtés alternatívájaként biztosított sárga tetejű „szelektív kukák” rendszeresítése, amit a lakos, vagy a társasház igénye alapján 120-240 literes méretekben tud biztosítani a szolgáltató, míg a nagyobb hulladékmennyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezetek és intézmények akár az 1100 literes edény méretet is választhatják.
A szelektív begyűjtés gyakorlatának fejlesztése eredményeként a hasznosítható anyagok egyre nagyobb hányada kerülhetett elkülönítetten begyűjtésre, ami a hulladéklerakótól való eltérítés és a hasznosítás előfeltétele. A házhoz menő begyűjtés bevezetése lehetővé tette továbbá a gyűjtőszigetek számának csökkentését, elsősorban azon szigetek felszámolását, ahol a rendszeresen jogellenesen kihelyezett szemét rontotta a városképet, szennyezte a lakókörnyezetet.
A fejlődési folyamat velejárójaként a kezdeti időszakhoz képest drasztikusan megnőtt a begyűjtött haszonanyag mennyisége, a 2014-ben realizált 2.569 tonnával szemben a 2019. évben már 7.000 tonna feletti mennyiség kerül várhatóan beszállításra.
A vegyes összetételű input anyagáram kedvező értékesítésére csak megfelelő hozzáadott érték esetén kerülhet sor, melyhez biztosítani kell a megfelelő minőségű válogatást és bálázást. Ezt a feladatot a 2004-ben ISPA Projekt keretében megvalósított kézi válogatóművel már folyamatos, 0-24 órás működtetés mellett sem volt lehetséges ellátni, így az A.K.S.D. Kft. vezetése a szükségszerű technológia-fejlesztés mellett döntött.
A FEJLESZTÉS MEGVALÓSÍTÁSA
A fejlesztés célja egy olyan mechanikai-optikai automatizált válogatómű létesítése volt, ahol a jelenleg legfejlettebbnek számító, bevált technológiai megoldások révén az üzem kapacitása jelentősen megnő, az automatizált válogatás kb. 90%-os hatékonysággal megvalósul, ezáltal a kézi válogatás csak egy ún. minőségellenőrző funkcióval, minimális létszámmal kap szerepet a folyamatban.
A beruházás részben banki finanszírozással beruházási hitel igénybevételével, részben saját forrásból lett megvalósítva, a beruházás teljes költségvetése mintegy 827 MFt volt. A projekt kivitelezése 2018.06.19-én, a közbeszerzést követő szerződéskötéssel indult, a létesítmény átadása 2019.08.16-án történt meg. A nyertes kivitelező az ETC Kft. volt.
A tervezés során szempont volt, hogy a költségvetés csökkentése érdekében a meglévő csarnoképületet ne kelljen bővíteni, illetve az új technológiai elemek ne foglaljanak el jelentős felületet a manipulációs térből.
A technológia elvégzi a zsákok feltépését, a tömör hulladékcsomók fellazítását, a 2 dimenziójú és a 3 dimenziós anyagok szétválasztását, a vas- és nemvas fémek kinyerését, majd a különböző színű PET palackok, HDPE és TETRA PAK flakonok, valamint a fólia és a papír szelektálását. Az utóválogató kabinban a gépi válogatásból kijövő anyag minőségellenőrzése, a maradék idegen anyagok eltávolítása történik. A bálázásra szánt, kiválogatott anyagok a kabin alatti tároló boxokba kerülnek, majd onnan homlokrakodó tolja rá a bálázógép felhordószalagjára.
A kabinok kialakítása, átépítése során kiemelt figyelmet fordítottunk a megfelelő munkakörnyezet – elsősorban a légtechnika terén – biztosítására. A kapacitás növekedése révén az eddigi folyamatos üzemeltetést jelentő heti 21 műszak helyett várhatóan heti 8-9 műszakban el tudjuk látni a debreceni régióból beérkező szelektív hulladék előkezelését. A felszabaduló szabad kapacitás lehetőséget teremt a szomszédos, Hajdú-Bihar megyei régiók kiszolgálására és egyéb termelési hulladék kezelésére.
Az átadott válogatómű a magyarországi gyakorlatban jelenleg egyedülálló, a szelektív hulladékok válogatására még sehol nem áll rendelkezésre ilyen mértékben automatizált, egy rendszerbe szervezett kapacitás.