Az, a becslések szerint 27-29 ezer darab, tíz centiméteresnél nagyobb méretű űrszemét, amely bolygónk körül egy utasszállító repülő sebességének 80-szorosával kering, külön-külön is képes lenne megsemmisíteni a Föld-körüli pályára állított műholdak bármelyikét. Az elképesztő mennyiségűvé vált űrhulladék "megfékezésére" magyar fejlesztés látott napvilágot.
Mint az Index nemrég megírta, az Európai Űrügynökség (ESA) törekvését, hogy megtisztíthassák a világűrt megtisztítása az űrszeméttől, egy magyar cég is elősegíti, amikor az űreszközök dokkolását segítő infravörös és foszforeszkáló jelzőfények fejleszt. A nemzetközi szervezet Clean Space elnevezésű programjában az automata takarító műholdak könnyen és biztonságosan meg tudnák közelíteni az eltakarítandó, űrszemétnek számító, működésképtelen műholdakat. A megközelítést és a dokkolást könnyítik majd meg azok az infravörös és foszforeszkáló jelzések, amelyeket a majdani műholdakon elhelyezhetnek.
Az ESA kezdeményezése egyébként árom elemből áll: az EcoDesign már az űreszközök tervezésénél a környezeti fenntarthatóság figyelembevételét, beépítését célozza, a CleanSat olyan technológiák kifejlesztését irányozza elő, amelyek megakadályozzák a jövőbeni űrszemét létrejöttét, a In-orbit servicing/Active Debris removal pedig a már meglévő űrszemét eltávolítását és az űreszközök keringés közbeni szervizelését célozza.