Ideiglenes szárazföldre vontatják Ocean Cleanup projekt szemétösszeterelő gátját, mert nem marad meg az U alakú szerkezet közötti térben a műanyag. A konstrukciót egy 24 éves holland fiatalember, Boyan Slat találta ki és építette meg. A projekt sorsa bizonytalan, egyelőre az okokat és a lehetséges módosítási módokat vizsgálják.
A számítógépes modellezés sem lát előre mindent. A szoftver eredetileg nem jelezte a valószínűségét, hogy gikszer adódhatna a 610 méteres eszközzel, mely összetereli a szemetet. 2018 szeptemberében San Franciscóból a Csendes-óceán közepére vontatták azt a konstrukciót, mely elkezdi kiszedni a mikroplasztikot a Nagy Csendes-óceáni Szemétszigetből. (Igen, ez afféle helységnévnek számít már.)
Boyan Slat még kamaszként találta ki a módszert és hozzá az eszközt, majd egy holland nonstop alapítvány égisze alatt szerezte meg a megvalósításához szükséges pénzt.Októberben üzemelték be az eszközt, de alig két hónappal később már nyilvánvalóvá váltak a problémák. Az U alakú gát lényege, hogy a szél és a víz által beáramló műanyagot közrefogja. A baj az, hogy az eszköz nem mozog elég gyorsan ahhoz, hogy meg is tartsa a műanyagot.
Slat és munkatársai úgy okoskodtak, hogy 60-70 méterre szélesebbre kellene nyitni az U alakú szerkezetet, hogy könnyebben beáramoljon a szemét. Az is felmerült magyarázatként, hogy talán az konstrukció két végénél olyan vibráció keletkezik, ami eltolja magától a vízen hömpölygő műanyagokat, amikor azok a szájához érkeznek.
Felmerült lehetséges módosításként, hogy valamiféle motort szerelnének az eszközbe, hogy az gyorsabban mozogjon, és így ne szökjenek el a plasztikdarabok. Ettől azonban megugrana az eszköz működtetésének költsége. Slat szerint „az egész dizájn eleganciája abban rejlett, hogy nem kellett hozzá aktív meghajtás”, miután kivontatták a kiszemelt helyre.
2019. január 2-án végül a holland projekt szóvivője bejelentette, hogy egy 18 méteres rész levált a szerkezetből, ezért átalakítás és szerelés céljából az egészet a partra vontatják, amint az időjárás engedi.Az Ocean Cleanup lenne az első nagyszabású szeméttisztító akció: 1800 milliárd darab műanyag kiemelése az óceánból nem kis meló. Évente 320 millió tonna műanyagot gyártunk a világban. Ebből Slat reményei szerint 50 tonnát tud begyűjteni az általa tervezett eszköz.