Ezerszer gyorsabban pusztítjuk ki az élővilágot, mint ami a természetes fajpusztulás mértéke lenne. Minden életforma egy másik szolgáltatásain alapul. Ahogy, hogy létezni tudjunk bolygónkon, meg kellene őrizni a vadont. A Föld területének 30 százalékát érintetlenül kellene hagynunk. De egyre inkább belakjuk és gazdasági tevékenységünk alá vonjuk e planéta minden egyes szegletét.
A Föld belakható, megművelhető területeinek 50 százalékát már a magunkévá tettük, főleg a célból, hogy az élelmiszerellátásunkat oldjuk meg a vadon termőfölddé alakításával. Erdőket irtottunk ki és legelőket szántottunk fel, hogy az érintetlen ökoszisztémákba intenzív agrártevékenységet vigyünk (monokultúrás termesztéssel, vegyszerek használatával, szennyezve és erodálva a talajt). Ha számba vesszük, hogy az emlősök mekkora földterületet használnak manapság, azt látjuk, hogy csak 4 százalékot tesz ki a vadon, a többi az állattenyésztésnek és az embereknek jut.
Ráadásul az óceánokba is olyan mértékben hatoltunk be, mint eddig soha: a huszadik században kifogtuk a halállomány 90 százalékát, beleértve a cápák, a tonhalak és a tőkehalak nagy részét is. Ezerszer gyorsabban pusztítjuk ki az élővilágot, mint ami a természetes fajpusztulás mértéke lenne. Ha így folytatjuk, lassan az egyetlen nagytestű emlős a Földön az ember lesz (no meg a jószágai és a háziállatai), a legnagyobb növényi ökoszisztémák pedig nem az óriási erdők, a lápok és a legelők, hanem a monokultúrás mezőgazdasági ültetvények.
A biodiverzitás nem pusztán divatos kifejezés vagy a zöldek nemes gondolata, uram bocsá’ fixa ideája. A biológiai sokszínűség gyakorlati haszna óriási. Az oxigén, amit belélegzünk, a víz, amit megiszunk, az élelem, amit elfogyasztunk – ezek mind olyan életformáknak köszönhetően jönnek létre, amiket most iszonyatos sebességgel pusztítunk. Magától értetődőnek, természetesnek vesszük a természet szolgáltatásait -habár vannak törekvések ezek beárazására-, de az az igazság, hogy a Földön lévő többi faj nélkül nem létezhetnének mi, emberek, ahogy a gazdasági tevékenység és a prosperitás sem lehetséges nélkülük.
A cikk folytatása: https://piacesprofit.hu/klimablog/a-termeszet-30-szazalekat-erintetlenul-kellene-hagynunk-ha-nem-akarunk-elpusztulni/