Egy eldobott cigicsikk akár 4000 féle kémiai vegyületet is tartalmazhat. Egy csikk akár 1000 liter vizet is beszennyezhet. Cigicsikk mentes február címmel egész hónapos kihívást hirdet a JÖN Alapítvány, a Füst-Öl téli kampánya egyik szemléletformáló elemeként.
Cigicsikkek hevernek az úton, az út mellett, sőt már kimutathatóan az óceánokban is, amik a legújabb vizsgálatok szerint károsabbak a környezetre, mint a mára már közutálatnak örvendő műanyag szívószálak. A magyar lakosság körében végzett nem reprezentatív felméréseink szerint a többséget kimondottan zavarja a szétdobált cigicsikkek látványa. Továbbá a JÖN Alapítványunk által szervezett szemétszedési akciók során a leggyakrabban előforduló hulladék. Ez ugyanis a második leggyakrabban eldobott, egyszer használatos műanyagszemét, amiből akár egyetlen darab 500-1000 liter vizet tud beszennyezni. A csikkek a leggyakoribb óceáni hulladékok közé tartoznak
Évi kb. 5,5 billió olyan cigarettát gyártanak, amely cellulóz-acetátból készült, műanyag alapú szűrőt tartalmaz. Miután a csikket eldobták, a szűrőknek évtizedekbe telik, mire teljesen lebomlanak - miközben környezetszennyező anyagok szabadulnak fel.
2021-ben életbe léphet egy új EU-s rendelet, amiben kimondják, hogy a dohányiparnak a jövőben viselnie kellene a cigarettacsikkek begyűjtésének, elszállításának és kezelésének költségeit. A cigicsikk mentes február esemény az alábbi probléma megoldási javaslatokból épül fel:
--- cigicsikk tartó tárolók,
--- egyedi kukák kihelyezése,
--- szemléletformáló cikkek,
--- figyelemfelkeltő videók,
--- #nemdobomel #cigicsikmentes hashtagek használatának ösztönzése.