Kevéssé köztudott, de Magyarországon is található egy nagyon kicsi “őserdőfolt”. Kékestető északi oldalán terül el a fokozottan védett természetvédelmi terület, ez a Kékesi Észak Erdőrezervátum. E területen bizonyíthatóan nem, vagy nagyon kevés emberi hatás érte a faállományt.
A magyar őserdőről Aszalós Réka erdőökológus, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontjának munkatársa beszélt nemrégiben a köztévé egyik műsorában. Egy kísérleti program keretében ugyanis honi ökológusok a gazdasági tevékenység alatt álló erdőkben egy-egy területet “visszavadítva” természetesebb, az idősebb őserdőkre jobban hasonlító erdőállomány kialakulását segítik Magyarországon.
A kísérleti projektben meglévő gazdasági tevékenység alatt álló erdőkből választanak ki területeket és “elindítják” azokat olyan irányba, hogy jobban hasonlítsanak az idős, őserdő jellegű állományokra. Mint az erdőökológus elmondta, a visszavadítás során a fafajok sokféleségét, az erdő szerkezetének változatosságát állítják vissza, amelyre már bevált technikáik vannak. Egy természetes erdőben nagyon sokféle átmérőjű fa van, nem úgy mint egy gazdasági erdőben. Így a projekt során a fajták sokszínűségének visszaállítása mellett arra is törekszenek, hogy a fák kora változatos legyen és jelenjenek meg a holt fák is.
A természetes erdő és az őserdők úgynevezett hotspotok is, azaz megőrző helyei a biodiverzitásnak. A programról bővebben, fotókkal itt lehet olvasni.