Bár egyre több ember költözik európai nagyvárosokba megélhetést keresve, a szűkülő nagyvárosi tér hamar visszaüt: a fokozott beépítés és a természetes környezet ezzel járó lebetonozása magával hozza a túlzsúfolttá váló terület erőteljes nyári felmelegedését is. Néhány európai cityben viszont már kezdenek visszatalálni a gyökerekhez és programszerűen visszazöldíteni a városi területeket.
A városokban egyértelműen több a beton, mint a zöldfelület, pedig az erőltetett urbanizáció következménye a villámárvizek sűrűsödése, a levegő elszennyeződése és a városközpontok felforrósodása. Egyes nagyvárosok vezetése azonban visszafordul a természetes módszerekhez és egyre több ilyesmit dolgoz ki, hogy mérsékelje, vagy visszafordítsa a negatív hatásokat.
A hollandiai Eindhovennek például az utóbbi években 41 fokos levegőhőmérséklettel is szembesülnie kellett nyaranként. Karöltve a finn Tamperével és az olasz Genovával közösen dolgoztak ki olyayn módszereket, amelyekkel kellemesebbé tehető nyáron a városi élet.
Eindhiven belvárosa gyakorlatilag tiszta beton volt eddig, így nem csoda, ha egész Hollandián belül itt mérik nyáron a legmelegebbet. Majd jönnek a nagyo nyári esők és az utcák vízben állnak, mert a lebetonozott csatornarendszerek nem tudnak megbírkózni egyszerre ekkora mennyiségű csapadékkal. Ezért és hogy megakadályozzák a városi hőszigetek kialakulását, pl. a folyóra telepítettek zöldszigeteket, amelyek hatásosan csökkentették a városi átlaghőmérsékletet és javították a hőérzetet.
A további érdekes megoldásokról az Euronews forgatott videót:https://hu.euronews.com/2020/07/20/a-belvarosok-zolditese-olcsobba-teszi-a-varosuzemeltetest?fbclid=IwAR35vDfY3ge6DXp-GoCEQkzkGG71u8dZjWEbnHpdbebLcUXXkvSPeRtCAIA