Jelentősen megemelte a megújulókra vonatkozó ötéves növekedési prognózisát a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
Ezt a kulcsfontosságú országokban egyre erősödő politikai hátszéllel és a meredek költségcsökkentéssel indokolta. Tavaly a megújulók már rávertek a szénre, s a legjelentősebb áramtermelővé léptek elő.
Az IEA középtávú piac jelentése (Medium-Term Renewable Market Report) szerint 2015 és 2021 között 13 százalékkal gyorsabb ütemben terjednek a megújulók, mint ahogy korábban jelezték. Elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában, Indiában és Mexikóban erős a politikai támogatása a megújulóknak. A költségek a taglalt időszak alatt a napenergia esetében 25, a szélenergiánál pedig 15 százalékkal fognak csökkenni.
Tavaly fordulóponthoz érkezett a világ: a globálisan előállított elektromos áramnak már több mint a fele volt köszönhető a megújulóknak, s ezen belül a szél- és napenergia adta a legjelentősebb hozzájárulást. A rekordnak számító 153 gigawatt (GW) 15 százalékos növekedés eredménye volt. A plusztermelés legnagyobb részét a rekordméretet öltő 66 GW-nyi új szélenergia-, illetve a 49 GW-nyi napenergia-kapacitások biztosították.
Napi mintegy félmillió napelem kezdett termelni tavaly a világban.
Kína adta a sélenergia-többlet mintegy felét, és az összes megújuló energiakapacitás-többletnek a 40 százalékát, s 2015-ben óránként kettő darab szélturbina kezdte meg működését. (ZIP Magazin)