Először sikerült feltérképezni a koalák teljes génállományát ausztrál tudósoknak, akik azt remélik, eredményeik abban is segítenek, hogy megfékezzék a fajt tizedelő, nemi úton terjedő kórt.
A koala genomjának, vagyis a szervezet teljes örökítő információjának feltérképezését a Koala Genome Consortium elnevezésű nemzetközi kutatócsoport 29 országból származó 54 tagja végezte öt éven át tartó munkával - írták a Nature Genetics című szaklap 2018. július eleji számában.
A több mint 3,4 milliárd bázispár és mintegy 26 ezer - az emberénél valamivel több - gén szekvenálásával a kutatócsoport értékes új ismeretekre tett szert többek között arról, hogy tartják fenn magukat a kis erszényesek meglehetősen egyhangú étrendjükkel.
Ahogy az emberi genom elkészítése forradalmasította az emberi gyógyszerkutatást és akár a személyre szabott gyógyszerek tervezését is lehetővé teszi, úgy gondoljuk, a koalák számára is ez lehet a jövő" - mondta Rebecca Johnson, a munka vezetője, az Ausztrál Múzeum kutatóintézetének igazgatója.
"A koala genomja adja az ugródeszkát az egyedülálló faj megmentésére irányuló erőfeszítésekhez" - mondta a tanulmányt társszerzőként jegyző Katherine Belov, az összehasonlító genomika professzora, az Earlham Intézet munkatársa. A kutatással megnyílt az út más erszényesek genomjának megfejtéséhez, a védelmükre hozott intézkedések tökéletesítéséhez, egészségük jobb megértéséhez" - mutatott rá Federica di Palma, az Earlham kutatója.