Éveken át uralta a növényvédő szerek piacát a glifozát alapú Rounduppal a Monsanto, mígnem a felhasználók pereket indítottak ellene. A harmadik ilyen pert nyerték meg rákbeteg felhasználók Kaliforniában, ahol kétmilliárd dolláros bírságot szabott ki a bíróság a Monsanto új tulajdonosára, a Bayerre.
A génmódosított növények vetőmagjait árusító óriáscég a 2000-es években azzal várt hírhedtté, hogy szanaszét perelte jogtalan termékhasználatért azokat a gazdákat, akiknek nem génmódosított termésébe befújta a szél a szomszéd Monsanto-magjait.
A vállalat egy ideje már számíthatott arra, hogy jogi hercehurcák lesznek a globális slágertermékének számító Roundup növényvédő szer miatt, hiszen még a kedvezőtlen bírói döntések előtt előállt a vegyszerek új generációjával, a dikamba-tartalmú termékekkel. Ezek azonban annyira „jól” sikerültek, hogy még a védeni szándékozott növényeket is tömegesen pusztították el Amerikában.
A Monsanto főrészvényesei nyilván nem véletlenül hagyták jóvá, hogy a Bayer a tőzsdei árfolyamnál magasabb áron – a részvényekre 44 százalékos felárat fizetve – vásárolja meg a céget, hiszen akkor már pörögtek a bíróságokon a perek, melyekben az volt a tét: rákkeltő-e a Roundup vagy sem.
Ha igen, akkor egy precedensértékű bírósági döntés hasonló perek lavináját indíthatja el, amit a cég dollármilliárdjai bánhatják. (Cégegyesülésnél és -felvásárlásnál általában ki van kötve, hogy az új tulajdonos vállalja át a megvett cég múltbeli tevékenységéből eredő jogi terheket, így a bírságok fizetését is.)
Immáron a harmadik ügyben ítéltek a rákbeteg felperesek javára, elmarasztalva a Monsantót. De nemcsak azért lett ez a fejlemény szenzáció a sajtóban világszerte, hanem a bírság volumene miatt is.