A ZIP Magazin nemrégiben Pécsen járt, a ReKreáció ottani, megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató ékszerműhelyébe mentünk el nézelődni. Hogyan lesz az alaplapokból minisztériumi díjjal elismert ékszerkollekció? Egyebek között ennek szerettünk volna utánajárni.
Városszéli ipartelep a baranyai megyeszékhelyen, nem túl szívderítő környezetben. Ám az ide, a Máltai Gondoskodás Nonprofit Kft. elektronikai bontótelepére kijáró dolgozók, mintegy 25 ember számára ez kifejezetten jó lehetőség. Ők azok ugyanis, akik műtét, betegség, fogyatékosság miatt máshol nem igazán kapnának értelmes munkát.
Nem is sejtenénk, hogy a lepusztult ipari környezet mögött milyen kreatív tárgyakat készítenek ezek az emberek. Mi sem érkeztünk üres kézzel, a Fejér megyei Zöldellő Egyesület munkatársaival használt számítógép-alkatrészeket, pontosabban alaplapokat hoztunk. Minél színesebbek ezek, annál jobb, a lapok chipmentes felületéről vágják ki ugyanis azokat az alakzatokat, amik a Révai Krisztina ékszerkészítő által megálmodott darabokba kerülnek majd. A nagycsaládos rehabilitációs mentor tervezései – 39 pályamű közül – nemrég első helyet nyertek az ITM „Legyünk kreatívak hulladékból!” elnevezésű ötletpályázatán. Az elismerést Boros Anita, a minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős helyettes államtitkára adta át Krisztinának és még három, szintén reciklált pályaművet benyújtó nyertesnek.
Az alaplap egyébként nem is könnyen megmunkálható alapanyag. Már a beszerzése sem egyszerű – a ReKreáció felhívására beérkezett mennyiségben sokszor több a számítógépház, a számukra felhasználhatatlan műanyag, mint a hasznosítható dolog. A számukra felesleges hulladékfajtát egyébként ilyenkor nekik is szelektálniuk kell, és leadni a megfelelő átvevőhelyen. Mint Krisztina mutatja, most szerencsére bőven van alaplapjuk – a kék, piros, sárga, zöld fényű lapokból a megadott sablon mentén a foglalkoztatottak vágják ki az ékszer alapját, majd speciális gyantát dolgoznak rá, a megfelelő vastagságban, egy fémkeretbe szorítva. A megszilárduló gyanta mögött szépen látszik, mi mindent is szerelnek be eredetileg egy számítógép „agyába”, mennyi apró drót és fémház alkotja a munkához elengedhetetlen számítástechnikai eszközök legfontosabb részét. Érdekes, de a vevők később éppen a piros alaplapokból készült medálokat és gyűrűket keresik a leginkább. Nem csak a hölgyekre gondolnak, bár kétségkívül erősebb a nőknek készült ékszerek kínálata. Az urak viszont egy pár alaplap-mandzsettagombot is viselhetnek, a reciklálás jegyében.
Révai Krisztina 2015-ben alapította meg a ReKreáció brandet, amely azóta szerencsésen felfutott, karácsony előtt például a környezetvédelem és a fenntarthatóság iránt elkötelezett vállalkozások vesznek céges ajándékot tőlük – így az évnek ebben az időszakában különösen elfoglaltak.
A pályázatot kiíró minisztérium eredeti elképzelése szerint egyébként a négy díjazott pályamű, köztük Révai Krisztina ReKreációs ékszerei országjáró körúton mutatkozhatnak be a közeljövőben, hogy így is népszerűsítsék az újrahasznosítás és a hulladékcsökkentés céljait.