Szafarira öltözött, különleges "fajra" vadászó színész lopakodik egy lakótelepi hulladéktároló szigetnél, ahol egy állatetetés mikéntjéhez hasonlóan elmagyarázza a nézőknek, hogyan is kell használni a nemrég hulladékgazdálkodási hadrendbe állított barna kukákat.
2024 elejétől Magyarországon is elindult a biohulladékok széles körű gyűjtése- ez a konyhai zöldhulladékot és az élelmiszer-hulladékot jelenti lényegében. Ezek átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. koordinálja, biztosítva hozzá a megfelelő gyűjtőedényeket, amelyek ezúttal barna színűek, utalva a komposztálásra.
A biohulladékok széles körű elkülönített gyűjtése a kormány szándékai szerint biztosítja, hogy minél nagyobb tisztaságú anyag kerülhessen vissza a természetes szervesanyag-körforgásba. A kormányrendelet rögzíti, hogy az érintett háztartások az elkülönített gyűjtési rendszerben erre a célra rendszeresített "hulladékgyűjtő edényzetben" gyűjthetik a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladékot (nyers zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, fűszerek, gyógynövények, tojáshéj) és a konyhai élelmiszer-hulladékot (megmaradt ételek, feldolgozott élelmiszer, nyers hús, csont nélkül!).
A lakosság informálása igen fontos, egyre több "kukaokosító" tartalom jelenik meg a social médiában - bár a témáról született kommentekből az is látszik, sokan nem igazán értik, miért kell ezt a fajta hulladékot elkülönítve gyűjteni, aggódnak a lakóközösségben megjelenő szag, vagy élősködők miatt, és a szelektív gyűjtéssel járó plusz feladatot is inkább maceraként élik meg. Ám ez lényegében minden új gyűjtési szegmens esetében így volt eddig, még a sokak által üdvözölt háztartási sütőolaj-gyűjtéssel kapcsolatosan is kelt jó néhány negatív lakossági vélemény, ám mára az emberek megszokták és használják az e célra telepített speciális gyűjtőalkalmatosságokat. A szolgáltatók úgy remélik, a biohulladék gyűjtésére szolgáló kukákkal sem lesz ez másképp.
A MOHU kezdetként 14 város társasházas övezetében indítják el a szolgáltatást, a társasházakban egyrészt a szokásos méretű, 120 literes barna kukákat kihelyezik, illetve a lakók 5 literes kisebb, szag- és kifolyásmentes gyűjtőedényeket kapnak a lakásokban való gyűjtéshez. Ilyen város Székesfehérvár is, ahol igazán vicces videóval sikerült felhívni a figyelmet a gyűjtés mikéntjére és hasznosságára.
A Székesfehérváron szolgáltató Depónia Kft. által kezdeményezett filmecskében a városi dzsungelben kalandozik a stáb, hogy bemutathassa a barna kukák "titkos életét". A krimibe hajló sztori főhőse a helyi Szabad Színház oszlopos tagja, Szabó Miklós Bence, a filmet a Fehérvár Tv stábja készítette.