Pénteken további sessiononkkal és kerekasztal-beszélgetésekkel folytatódott az április 28-30. között megrendezett Ökoindustria, Közép-Európa legnagyobb környezetipari konferenciája és expoja. A délelőtti részben több előadó is szólt az illegális hulladéklerakás hazai helyzetéről, szabályozásáról, megelőzésének lehetőségeiről. A téma még az erdővédőknek is ad munkát, nem is keveset...
Az utóbbi időkben örvendetesen megnövekedett a látógatószám, mondta el előadása elején Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. kommunikációs munkatársa - azonban ezzel a hulladékkezelés terén is adódik plusz feladat a szervezet számára. Közkedvelt kirándulóhelyeiken a hulladékgyűjtés megoldott, így a helyzet szerencsére kezelhető.
Mint Mészáros Péter elmondta, nem az egyéni, vagy kis csoportos turizmus a fő gond: a legtöbb hulladék autón érkezik az erdőkbe, a gépjárművel megközelíthető útvonalakon.
-Az úgynevezett hulladékmágnes jelenséget mi is tapasztaljuk. Azaz, ha megtisztítunk egy területet, az illetális szemetelők érzékelik, hogy onnan történik elszállítás, ezért legközelebb erre számítva ismét ide helyezik el a hulladékot - mondta a szakember.
A szervezet szakemberei tavaly felmérték a Zrt. kezelésébe tartozó erdőkben termelődött hullmennyiségét. Számításaik szerint az illegálisan lerakott hulladék ttöbb int 5500 köbmétert tett ki. Szemléletes az összehasonlítás: ebből a mennyiségből kétszer fel lehene tölteni a Duna Aréna nagymedencéjét…
-Sajnálatos, hogy saját forrásból évi 100 millió forintot kell biztosítaniuk arra, hogy az erdőket megtisztítsuk a hulladéktó - hangsúlyozta Mészáros. Mi azt tapasztaltuk, főleg vállalkozók viszik ki a hulladékukat, a lerakott csomagokban sokszor vam veszélyes hulladékfajta is, de kommunális hulladék is bőven van közte.
A Zrt. szakemere szót ejtett az erdőkben a lakosság által előszeretettel lerakott zöldhulladékról is. Mint hangsúlyozta, zöldhulladékot se rakjunk az erdőbe!
-Sokan úgy gondolkodnak,hogy a kerti ágnyesedék, lenyírt fű majd lebomlik, jó helyen van az erdőben, hiszen természetes anyag. Ám ez sajnos nem fedi a valóságot: a kerti zöldhulladékkal egyrész elterjesztjük a kertekben természetes, de az erdőkben invazív fajokat, amelyeket aztán nagyon nehézkes megfékezni... Másrészt ezek a hulladékcsomagok szinte hívogatják a vaddisznókat, hiszen vannak benne olyan növényi részek, termések, amelyeket a vaddisznók előszeretettel fogyasztanak. És nem mellesleg sok közötte a tűlevelű, gyantával és sok száraz résszel, ami miatt erdőtüzek keletkezhetnek…
Végezetül a szakember beszélt még a szervezet fejlesztési törekvéseiről, többek között arról is, hogy a közeljövőben 900 kamerát és 300 sorompót fognak kihelyezni a kezelésükbe tartozó erdőkbe, állami támogatással.