A sztratoszféra kiterjedtségének csökkenése a 80-as évek óta tudott tény, ahogy az is: mostanra kb. az egy százalékát már elvesztette. Most viszont egy friss kutatás az eddigieknél meggyőzőbb magyarázatot talált arra, miért vékonyodik a sztratoszféra, - írja a Telex.hu.
A kutatást végző és publikáló hét szakember szerint nem az ózonnak van köze hozzá, hanem az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának, egyszerűbben: az emberi eredetű klímaváltozásnak. A magyarázat erre az, hogy ezek a gázok lejjebb, a troposzférában fejtik ki a közvetlen hatásukat, és okozzák ezzel a légkör felmelegedését. Következmény: a kitáguló troposzféra megvastagszik, és elfoglalja a troposzféra alsó részét. Az új, műholdképek és klímamodellek számításain alapuló vizsgálat szerint emiatt következik be a sztratoszféra vékonyodása is.
A légkör ezen szintjének fogyatkozása gyakorlati következményekkel is jár természetesen: befolyásolja a műholdpályákat, a rádióhullámok terjedését és a GPS-es helymeghatározás pontosságát is. De a közvetlen következményeken túl is van jelentősége: bizonyítható általa, hogy a klímaváltozás bolygószintű hatásai jóval tovább terjednek, mint eddig gondoltuk.