Kína drasztikusan véget vetne, gyakorlatilag a nullára redukálná az Európából érkező, bármilyen hulladékáramhoz tartozó hulladék bevitelének. A kontinensnyi lakosságú országban a hulladékválogató szegmens munkabéreinek nagy mértékű csökkenésével a hazai hulladék mennyisége is feltorlódott az utóbbi másfél évben, így a 2018-as papírstop után szinte minden európai kezdeményezésre nemet mondhatnak.
Az Egyesült Államok és Európa évtizedeken keresztül, és egyre növekvő mennyiségben Kínába szállította a szemetét. Beszédes számok: a teljes nemzetközi hulladékkereskedelem 50 százaléka, és ezen belül csak műanyaghulladékból évi 7-8 millió tonna érkezett az országba. Az EU műanyaghulladék-exportjának a 95 százaléka, az USA összes hulladékának pedig a 40 százaléka.
A sokakat váratlanul ért kínai döntés megszüntette ezt a gyakorlatot, és ezzel az egész világ hulladékpiacát felforgatta.
A kínai korlátozás okai ismertek. A nyugat a nyolcvanas évektől szállított hulladékot Kínába, mert ekkoriban – és még jó ideig – a kézi válogatás nagyon olcsó volt. A bérek azonban az elmúlt 10-20 évben a sokszorosára nőttek, így a szemétkezelés munkaerő költségei is megugrottak. Emellett, korábban Kína a gazdasági fejlődésének nyersanyagigényét sokáig részben újrahasznosítható hulladékból fedezte, de azóta már modernebb technológiára váltottak, amiben kevesebb szerep jut a hulladéknak. A kínai gazdaság fejlődésével párhuzamosan többszörösére nőtt a fogyasztás, vagyis a saját szemét mennyisége is. Így egyre több lett a feldolgozatlan hulladék, ezért éppen a napokban jelentette be Kína, hogy egyáltalán nem fog beengedni semmilyen külföldi hulladékot a jövőben. A másik oka a korlátozásnak, hogy kijátszva a szabályokat, számos esetben érkezett szennyezett vagy akár veszélyes hulladék külföldről. Ez is jól jelzi, hogy Kína milyen szerepet töltött be az USA és Európa hulladékgazdálkodásában. “Konténerszám szippantottak ki minden szart Európából. Több hulladékkezelős dicsekedett nekem is, hogy mi minden ganét beleraktak ezekbe. Gusztustalan módon kitoltak a kínaiaknak mindent” – idézi a G7 egy magyar hulladékos szavait. Hogy milyen kiutakat találtak a piac szereplői azóta, megtudható a G7 további írásában.