Nem kell sem vegetáriánusnak, sem vegánnak lenni, hogy megkíméljük bolygónkat az állattenyésztés növekvő környezeti terhelésétől, de kétségtelenül vissza kell fognunk húsfogyasztásunkat. Tudósok előálltak az ideális étrenddel.
Nemzetközi tudóscsoport „planetáris egészség” címszóval látta el azt az étrendet, mellyel céljuk az emberiség táplálkozásából eredő ökolábnyom csökkentése és egyúttal étrendünk egészségesebbé tétele. A The Lancet tudományos szakfolyóiratban publikált javaslatban napi szintre lebontják, hogy mennyi húst, tejterméket, zöldséget, gyümölcsöt, cukrot, zsírt és miegymást kell fogyasztanunk, hogy a bolygónknak és testünknek is jót tegyünk.
A lényeg, hogy a jelenlegi felére kell visszafognunk a vörös hús és a cukor fogyasztását, s növelnünk kell a gyümölcsök, a zöldségek és a magok bevitelét a szervezetbe. Ha ezt kollektíven betartja az emberiség, akkor évente 10,9–11,6 millió idő előtti elhalálozásnak vehetnénk elejét, amelyek a túlsúlyhoz és ennek szövődményeihez köthetőek. Ez a felnőtt lakosság évi haláleseteinek 19–23,6 százaléka globális szinten.
Köztudott, hogy az emberiség lélekszáma nő, s ezzel együtt a táplálékigény is, vagyis egyre nagyobb terhet ró étkezésünk a Föld ökológiai erőforrásaira, ahogy India és Kína középosztálya is egyre szélesebb körben áll át a húsintenzív étrendre. Jelenleg 7,7-7,8 milliárd ember él a Földön, és közel 3 milliárd ember „félretáplált”. Ez nem feltétlenül csak éhezést jelent, beleértendő az elégtelen hozzáférés a napi létszükségletnek számító vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, de a túltápláltság is! Az éhezők száma jelenleg mintegy egymilliárd, s kétmilliárd ember táplálkozik helytelenül.
2050-re bolygónk lakossága várhatóan eléri a 10 milliárdot, s jelenlegi táplálkozási szokásaink fenntarthatatlanok ilyen létszám esetén. Olyan mértékben nem növelhető az állattenyésztés és a húsipar 10 milliárd ember ellátására, ahogy azt mai étkezésünk igényelné.
A tanulmány öt stratégiát vázol fel a praktikus megvalósítás elősegítésére, idetartozik az agrárium áttérése változatosabb élelmiszernövény-termesztésre; anyagi előnyök nyújtása az embereknek, hogy érdekükben álljon egészségesen táplálkozniuk; fenntartható termesztési módszerek meghonosítása; szigorúbb kormányzati előírások az óceánok és a termőföldek védelmére; az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása.
De mit tegyünk mi, fogyasztók? A javasolt étrendet napi 2500 kalória bevitelére kalkulálták, ami kicsit több, mint amennyit a jól táplált emberek manapság fogyasztanak.
Marhahúsból, bárányhúsból, sertéshúsból származó fehérje: 14 gramm (30 kcal/nap)
Szárnyasokból, tojásból, tengeri ételekből és növényekből származó fehérje: 195 gramm (696 kcal/nap)
Zöldség: 300 gramm (78 kcal/nap)
Keményítőtartalmú zöldségek: 50 gramm (39 kcal/nap)
Teljes kiőrlésű gabona: 232 gramm (811 kcal/nap)
Tejtermékek: 250 gramm (153 kcal/nap)
Gyümölcsök: 200 gramm (126 kcal/nap)
Hozzáadott cukrok: 31 gramm (120 kcal/nap)
Hozzáadott zsírok: 51,8 gramm (450 kcal/nap)