Fokozottabb együttműködésre és arra van szükség, hogy minél többet tanuljunk egymástól – hangoztatta egyebek között Elsbeth Tronstad norvég EU- és EGT-ügyi államtitkár a Nordic Green Light (Északi zöld fény) elnevezésű fenntarthatósági konferencián, amelyet az észak-európai országokkal együttműködésben első ízben szerveztek meg a magyar fővárosban.
A zöld közlekedésre, okos városokra, zöld energiára és fenntartható épületekre, s ezek finanszírozására fókuszáló rendezvénynek több mint kétszáz regisztrált résztvevője volt, a diplomaták, szakemberek, kormányzati tisztségviselők mellett 15 települési önkormányzat, valamint 80 magyar és 20 skandináv vállalat képviselői. Az Áder János köztársasági elnök védnökségével rendezett rendezvényt a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium, továbbá az Északi Miniszteri Tanácshoz (Nordic Council of Ministers) tartozó országok, Dánia, Finnország, Norvégia és Svédország budapesti, valamint Izland bécsi nagykövetség szervezte. Norvégia tölti be jelenleg a tanács elnöki tisztét.
Elsbeth Tronstad (képünkön) megnyitó beszédében a zöld gazdaságban is megvalósuló sikeres északi együttműködésről beszélt, kitérve arra, hogy ezek az országok erős kétoldalú kapcsolatot ápolnak Magyarországgal. Nem kivétel ez alól Norvégia sem, amely fő célkitűzésként határozta meg a bilaterális kapcsolatok erősítését az EGT és Norvég Alapok nyújtotta támogatásokban – a most véget érő ciklusban kb. 45 millió eurós pályázati forrást biztosítottak majd 50 projektre, amelyek az energiahatékonyság előmozdítását, a megújuló energiaforrásokat, a zöld ipari innovációt illetve a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást támogatták. Norvégia büszke ezekre a projektekre, s szeretné bővíteni és erősíteni az együttműködést Magyarországgal a zöld gazdaságra való átállás és a versenyképesség növelése terén.
A következő támogatási periódusról már folynak a tárgyalások, további hangsúlyokat fektetve ezekre a területekre. Rendkívül fontos az EU-val és EGT-vel rögzített együttműködés, amely az új, európai kihívások megoldását célozza, hangsúlyozta az államtitkár. 510 millió európait számlál ez a közösség, mely Magyarországot és Norvégiát is magában foglalja. „Sokat tanulhatunk egymástól, ami az új gyártási technológiák, új munkahelyek és egy jobb, környezetbarátabb társadalom kialakítását illeti.”, tette hozzá végezetül.