Minden más árupiaci cikket felülmúlva emelkedett eddig az európai szén-dioxid-kibocsátási kvóták árfolyama a piacokon. A megújuló energiaforrások terjedése, a fosszilis energiahordozók kiszorítása a mixből eredményezte a gyors drágulást, de a spekulánsok is rárepültek a piacra.
Tavaly triplázódott az európai szén-dioxid-kibocsátási kvóták ára, amelyet a cégeknek értékesítettek. A várakozásokkal szemben idén sem állt meg a drágulás, mintegy 200 százalékkal emelkedett az árfolyam júniusig. Szakértők szerint még nem ez a csúcs, de decemberre már visszaesés várható - írja a Bloomberg egy saját felmérésére alapozva. A kvóták rendszerét 2005-ben vezették be Európában, hogy így szorítsák vissza az államok és a cégek üvegházhatásúgáz-termelését. Leegyszerűsítve a lényeg az, hogy mindenki számára korlátozott mennyiségű fosszilis anyag égethető el, aztán, ha ezt túllépik, akkor bírságok és visszaszorítások jönnek. Viszont, ha valaki nem használja fel a saját limitjét, azt tovább értékesítheti.
Az államok 2013 óta minden évben vásárolnak a kvótákból, aztán azokat tovább értékesítik a vállalatoknak. Az idei engedélyekért viszont a - Bloomberg számításai szerint - 14,5 milliárd eurót fizethetnek a számukra. De közben az opciós piacokon is folyik a kereskedelem. Az engedélyek ára június végéig 4,2 százalékkal még emelkednek, majd az év végéig a jelenlegi szintről 5,2 százalékot csökkenhet a kereskedési költség - vélik a lapnak nyilatkozó szakértők. Az árbecslésük az, hogy 16 euró/tonna árfolyamig emelkedhetnek a szintek, aztán a 14,55-ös szintre eshetnek vissza. Csütörtökön a londoni opciós piacon 15,35-ös árfolyamon álltak.