Országszerte pusztulnak a kőriserdők, egy gombás fertőzés miatt pár éven belül teljesen eltűnhet a kőrisfa Magyarországról - írta meg a Győr-Moson-Soproni helyzetre hivatkozva a Quibit. A Lébény határában kialakított Hóvirág tanösvényen már enyhén szeles időben is életveszélyes sétálni, a problémát évek óta próbálja megoldani a helyi önkormányzat, sikertelenül.
A Chalara fraxinea nevű gomba agresszív fertőzése miatt gyökerestül fordulnak ki a gyakran több mázsás fák Lébény mellett - a betegség ellen nincs gyógymód, a védett tanösvényt és a még egészséges egyedeket csak az mentené, ha a szezonon kívüli időben kivágnák és elvinnék a fákat. Nehezíti a helyzetet, hogy a városnak nincs jogosultsága az erdőgazdálkodásra.
A kőriseket pusztító gombás betegségre már 8-10 éve felfigyeltek, a fertőzés azóta folyamatosan terjed a lébényi erdőben. A vészről az utóbbi években több tanulmány is készült, amelyek szerint a kőris a szilfához hasonlóan akár teljesen kipusztulhat Magyarországon, sőt egész Európában.