Több mint 90 magyarországi helyen tudjuk leadni használt, működésképtelen mobiltelefonjainkat, amelyeket ellenőrzötten, szervezetten, magyar partneren keresztül alapanyagaiban újrahasznosítanak. A Jane Goodall által indított nemzetközi akció célja, hogy a visszagyűjtéssel afrikai állatokat, gorillákat és csimpánzokat menthessenek meg.
A mobiltelefonok előállításához szükséges koltán ércet Afrikában, veszélyeztetett fajok, pl. gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket. Az illegális koltánbányákan éhbérért dolgoztatott embereket (a gyermekmunka is mindennapos) ráadásul a kizsákmányolt területeken teljesen elpusztított állatvilággal etetik, így egyes területeken teljesen megszűnik minden élet.
Mit tehetünk mi, európaiak? 2018-ban 5.100.000.000 mobil jutott a 7.6 milliárd emberre. 1996-óta 6.000.000 ember halt meg a koltán bányászat következtében. Számítások szerint, ha a növekedési tendenciák ebben az ütemben folytatódnak 2025-re a 8.6 milliárdnyi emberiségből 5.9 milliárd előfizető lesz. Ebből következően 2020-ra a koltán kereslet meghaladhatja az 1000 tonnát. Ha azonban a használt mobiltelefonokban található ásványok újrahasznosításra kerülnek, akkor ezen ércek bányászata csökkenni fog.
Az Európai Bizottság rendelete szerint 2021-től az importált ón, nióbium, tantál, és arany 95%-ának felelős forrásból kell származnia, ami reményt ad a főemlősök, és az ott élő emberek számára, hogy megszűnhet ez a fajta, a Föld kizsákmányolására épült gazdasági modell, ami által akár a politikai helyzet is átrendeződhet.
Mit csinál az Inter-Metal a begyűjtött mobiltelefonokkal?
A beérkezést követően a mobiltelefonok akkumulátorát eltávolítják, (a NiMH típusú akkumulátorokból a későbbi feldolgozás során nikkelt, a Li-ion akkumulátorokból kobaltot nyernek vissza) és típus szerint válogatva átadják a RE’LEM Nonprofit Kft-nak, amelyik gondoskodik hasznosításukról. A maradék telefontesteket kohászati újrafeldolgozásra az Umicore belgiumi üzemébe szállítják.
Gyakori kérdés, hogy a folyamat során hozzájuthat-e valaki a leadott mobiltelefonon tárolt adatainkhoz? Nos, az Inter-Metal telephelyére történő beérkezést követően rövid időn belül eltávolítják a telefonok akkumulátorát, így jelentős mértékben megnehezül az adatokhoz való hozzáférés.
A működésképtelenné tett készülékeket zárt tárolóhelyiségben őrzik és a feldolgozóhoz – más elektronikai hulladékkal együtt – leplombált teherautóban szállítják el. Hasznosításuk apró anyagszemcsékre történő aprítást követően speciális rézkohóban, magas hőmérsékleten történő olvasztással történik. Ami az alaplapokat illeti: a mobiltelefonok gyártása során mintegy 60 féle fémet használnak fel, amiből 17 fém visszanyerésére van lehetőség a jelenleg elérhető legkorszerűbb technológiát alkalmazó Umicore cég üzemeiben. Tekintettel a legtöbb fém rendkívül alacsony koncentrációjára, a feldolgozást követően a mobiltelefonokból visszanyert réz, arany, ezüst és palládium fémeket értékelik a beszállítók részére.
A külső váz sem kerül a kommunális szemétbe: az Umicore antwerpeni rézkohójában a mobiltelefonok műanyagtartalma fűtőanyagként hasznosul, kiváltva egyúttal az olvasztáshoz szükséges redukálóanyagok egy részét is.
A kampány valamennyi részlete és a gyűjtőpontok ezen az oldalon érhetőek el: http://www.janegoodall.hu/mobilkampany.html?fbclid=IwAR1FXNGn8na0vOy49mCpL7QxjPLJ3O2uHz2d2rd3ns8QOmz1JIP2mfaXD_M