Úgy tűnik, nem is kell sok és zsírban tocsogó hamburgert enni ahhoz, hogy egyes káros műanyagok a szervezetünkbe jussanak. A PFAS nevű anyag például több százféle csomagolásban és dobozban megtalálható, és az érintett ételek közt vannak például a csomagolt kenyerek, sütemények, a szendvicstartók, valamint a mikrózható pattogatott kukorica.
A PFAS néven ismert perfluoralkil ugyanis vízállóságot biztosít, magyarán azzal teszi kényelmesebbé az életet, hogy nem ázik át a csomagolás a terméktől, nem szivárog ki a kukoricamagokat ízesítő olaj.
Egy friss, október eleji tanulmányban a PFAS jelenlétét vizsgálták az emberek vérében, több mint 14 ezer ember 2003 és 2014 között felvett vérmintája, az Egyesült Államok járványügyi központja (CDC) által elvégzett felmérések alapján.
Az adatok szerint az emberek 70 százalékának ott van a vérében a PFAS, és aki valamilyen gyorsételt fogyaszt, annak a vérében a következő 24 órás periódusban jelentősen megnő a műanyag mennyisége. A vizsgálatok azt már leszögezték, hogy egy, a szervezetből nem kiürülő anyagról van szó, melynek vannak olyan változatai, amelyeket igen hosszasan hordozunk a vérünkben.
Több ezer kémiai anyag tartozik a PFAS-ok közé, ezek némelyikét az immunrendszer, a vese, a szaporodószervek és a pajzsmirigy problémáival hozták összefüggésbe. Vannak potenciálisan rákot okozó típusai is, amelyek a környezetben 92 év alatt bomlanak le, az emberi testben pedig 2-8 év alatt.
A pattogatott kukorica gyakori fogyasztása esetén négyféle PFAS szintje volt magasabb a vérben, és a kagylók fogyasztása is veszélyes, mert azok a szennyezett vízből nagyon könnyen felveszik, és felhalmozzák a szervezetükben a műanyagokat.