A Greenpeace a rétegrepesztéssel, azaz fracking technológiával folyó gázkitermelés magyarországi betiltását követeli. A környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltott eljárást itthon az amúgy is vízhiánnyal küzdő Alföldön alkalmazzák. A Greenpeace vizsgálatai a nyékpusztai gázüzemnél a levegőben már kimutatták határérték felett a rákkeltő benzolt.
Békés vármegyében, Sarkadkeresztúr mellett termel ki földgázt a magyar állam tulajdonában lévő MVM Zrt. Az itt kitermelt földgáz (azaz döntően metán) több módon is fokozza a klímaválságot. Az alkalmazott fracking technológia a talajvíz szennyeződéséhez vezethet, ami komoly kockázatot jelenthet az ivóvízellátásra és a helyi ökoszisztémákra.
- a környezeti kockázatai miatt tiltsák be a frackinget Magyarországon,
- vizsgálják ki a benzolszennyezés okát, és szüntessék meg a szivárgásokat,
- a kormány hagyjon fel a fosszilisek támogatásával, és ezek helyett energiatakarékosságba, energiahatékonyságba és megújuló energiába fektessen,
- hozzák nyilvánosságra az alkalmazott technológia részleteit, beleértve a felhasznált vegyi anyagokat és mennyiségüket,
- hagyjanak fel a nyékpusztai fracking gázmezőn a kitermeléssel, az okozott környezeti károkat számolják fel,
- a kormány számoljon el a nyilvánosság előtt a projektre költött közpénzekkel.
A Greenpeace légszennyezettségi mérései mellett a Clean Air Task Force (CATF) munkatársa a klímaválságot súlyosan fokozó metán szivárgásának kimutatására alkalmas speciális kamerájával is megvizsgálta a gázüzem berendezéseit. A felvételek tanúsága szerint az üzem ún. lefuvató kéményén keresztül szinte folyamatos volt a metán kibocsátása. A mért benzolértékek valószínűsíthetően összefüggésben vannak ezzel. Emellett folyamatos fáklyázás, azaz a valamilyen okból feleslegesnek tartott földgáz elégetése is tapasztalható volt a telephelyen.