Ha nem tesszük klímabaráttá az unió közlekedési ágazatát, ronccsá tesszük a klímát. Greenpeace-aktivisták erre hívják fel az uniós közlekedési miniszterek figyelmét, amint egy földbe állt roncsautóval tiltakoznak a közlekedés klímaromboló hatásai ellen a Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács mai ülésének helyszíne előtt Luxemburgban.
A Greenpeace Magyarország azt várja a magyar kormánytól: az ülésen tegyen olyan javaslatokat, amelyek segítenek elérni, hogy 2040-ig teljesen karbonsemleges legyen a közlekedés Magyarországon és az egész Európai Unióban.
Német, lengyel, belga és luxemburgi Greenpeace aktivisták látványos demonstrációval követelik ma Luxemburgban, hogy az Európai Unió tegyen kötelezettségvállalásokat az új dízel- és benzinüzemű személygépjárművek fokozatos kivezetésére. Erre lenne szükség a közlekedés dekarbonizációja érdekében, hogy a párizsi klímamegállapodás célkitűzéseinek meg tudjunk felelni.
„A mai Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács ülése a közlekedési miniszterek utolsó tanácskozása az előtt, hogy júniusban megvitatnák az Európai Unió (EU) hosszú távú klímatervét. A közlekedési ágazat dekarbonizációjának kérdését azonban csupán egy napirendi pontként akarják kezelni. Ehelyett arra lenne szükség, hogy Európa közlekedési miniszterei megvitassák, hogyan lehet és kell az ágazatot az EU hosszú távú klímatervének részéve tenni. Az éghajlatváltozás ellen kizárólag akkor lehet tenni, ha a közlekedés területén is megfelelő intézkedéseket hozunk” – nyilatkozta Stoll Barbara, a Greenpeace európai légszennyezési kampányának vezetője.
Európában az üvegházhatású gázok kibocsátásának 27%-áért a közlekedési ágazat felelős – melynek 45%-a kizárólag a személygépjárművekből származik. A közlekedési ágazat tehát a klímakatasztrófa egyik legfőbb okozója.
A Greenpeace felszólítja az Európai Uniót, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ig legalább 65%-kal csökkentse, 2040-ig pedig érjen el zéró kibocsátást. [3] Erre azért van szükség, hogy Európa eleget tudjon tenni a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségének, miszerint a globális átlaghőmérséklet-emelkedést 1,5°C fokon belül kell tartani.
A klímacéloknak való megfelelés része a városi közlekedés átalakítása: sürgősen el kell kezdeni beruházni a megújuló energiaforrások felhasználásával működő közösségi közlekedés, valamint a kerékpáros- és gyalogos közlekedési infrastruktúra kiépítésébe. Továbbá át kell helyezni a hangsúlyt a közúti szállításról a vasúti szállításra.
A Greenpeace Magyarország a magyar kormányzattól azt várja, hogy ne az autógyártó cégek érdekeit helyezze mindannyiunk közös jövője elé [4], és kötelezze el magát a klímaválság elleni harcban. A környezetvédő szervezet a hét elején ezért megkereste a mai EU-s találkozó felelős magyar döntéshozóit, Dr. Palkovics László innovációs és technológiai minisztert, valamint Dr. Homolya Róbert közlekedéspolitikáért felelős államtitkárt, hogy tegyenek olyan javaslatokat, amelyek segítenek elérni, hogy a tudományos ajánlásoknak megfelelően 2040-ig teljesen karbonsemlegessé váljon a közlekedés hazánkban is.