Elsőre talán jól hangzik egy kéthetes hajótúra az Északi-sarkkör országai mentén, meglátogatva olyan helyi közösségeket, akik még mindig a hagyományaikat őrizve élik a mindennapjaikat - írja az NRGreport. Csakhogy ezzel nemcsak a környezetet, de ezeket a közösségeket is tönkretesszük - legalább is ezt mondja Arved Fuchs felfedező, aki óva int bárkit attól, hogy óceánjárókkal hajózza körbe az északi területeket.
Arved Fuchs kipróbált sarki felfedező, arról híres, hogy ő érte el először egy éven belül mind az Északi-, mind a Déli-sarkot, méghozzá gyalog. Egy német újság, a Neue Osnabrücker Zeitung most interjút készített vele, ahol kifejtette a véleményét az arktiszi nagy óceánjárókról is.
“Az óceánjárók száma egyre növekszik, ez a probléma” - mondta. “Minél nagyobb a hajó, annál rosszabb a helyzet. Semmi keresnivalójuk a bulihajóknak az Arktiszon.”
A felfedező szerint a helyi közösségekre is nagyon rossz hatással vannak a turisták, arról nem is beszélve, hogy mennyire környezetszennyező egy ilyen óceánjáró. Az utazás ezen módja ugyanis majdnem környezetszennyezőbb, mint a repülés, és itt nincs is lehetőség arra, hogy ellensúlyozzuk a károsanyag-kibocsátást. Utasonként egy ilyen hajó 30 liternyi szennyvizet juttat az óceánba, és egy út alatt több, mint 95 ezer liter olajos masszát, ami a gépekből szivárog.
Korábban a British Columbia-i Egyetem professzora, Michael Byers az egész jelenséget kihalási turizmusnak nevezte: egy egész iparág épül arra, hogy a turisták még láthassanak olyan területeket, amelyeket hamarosan teljesen megváltoztat és eltüntet a klímaváltozás, csakhogy ez a turizmus is hozzájárul a folyamat felgyorsításához. Erre tökéletes példa egy ilyen arktiszi óceánjárós utazás: csak azért lehetséges egy ilyen utat végigcsinálni, mert a globális felmelegedés annyira erős, hogy elolvasztotta a nyári jégtáblákat, és lehet hajóval is közlekedni a tengereken. Az irónia az, hogy egy ilyen, egy eltűnő világot megmutatni akaró óceánjárós utazás csak felgyorsítja és rosszabbá teszi a folyamatot.