Az utóbbi időben számos ellentmondásos információ látott napvilágot a napelemes szektorral kapcsolatban. Egyes hírek rekordnövekedésekről szólnak, míg mások a vállalkozások csőd közeli állapotát ecsetelik. De mi is a valóság? Válaszokért a szektor egyik jelentős szereplőjének, az A1 Solar Kft. vezetőihez, Szenyán Endre ügyvezetőhöz és Varga Csaba operatív vezetőhöz fordultunk - ők május végén egy helyzetértékelő háttérbeszélgetésre várták a sajtó képviselőit Budapesten.
Az A1 Solar Kft. szakembereivel tavaly ősszel már beszélgettünk az iparágban tapasztalható nehézségekről. Most annak tükrében szerették volna árnyalni a közvélemény számára általánosan elérhető képet, hogy a napelemes piac Magyarországon hagyományosan sikerágazat, a hírek szerint hazánk nem csak Európa-, de világviszonylatban is dobogós az új telepítések tekintetében. A sikerre utaló adatokat a piaci szereplők egy része azonban vitatja: szerintük a MAVIR statisztikája szerint közölt adatoknál jóval kevesebb lehet a lakossági telepített rendszerek száma.
Az energiaigény folyamatosan nő, a már megvalósult, megkezdett, vagy csak beharangozott akkumulátorgyárak energiaigényének folyamatos kielégítéséhez talán nem hogy a jelenleg itthon működő mintegy 2000 telepítő cég (kb. tízezer munkavállalóval), de talán ennél több sem lenne elég. Igaz, az igazán nagy húsosfazékhoz a legtöbbjüket nem engedik oda a nagyok, ám közben számos háztartás vár például a futó pályázatokban igényelt panelek felszerelésére. Akkor miért érezhető mégis nagyfokú bizonytalanság a kivitelezőknél?
A kis- és közepes méretű kivitelező vállalkozások ma bajban vannak, derült ki az A1 Solar Kft. CEO-jának bevezető szavaiból.
-Tavaly már naponta jutottak el hozzánk olyan hírek, hogy akár milliárdos árbevételű cégeknél is egyszerűen elfogyott a munka. A közepes méretűek közül a régebb óta működő, valóban potens cégek felének van ugyan mit csinálnia, ám a többiek a pályázatokra várnak. Az önerős kötések viszont gyakorlatilag lenullázódtak, nálunk talán havi ilyen realizálódik. Menekülési útvonalnak tűnik a nemrég megjelent támogatási lehetőséget jelentő, 220 milliós mezőgazdasági pályázati rendszer (KAP). Úgy látjuk, ez komolyabb potenciál lehet, de ebből talán 2026-ban lehetnek tényleges kivitelezések, ez most, 2024-ben nem segít az ágazaton.
Valódi potenciál a két legutóbbi lakossági pályázatban lehet, teszi hozzá a szakember.
-Volt egy nagy „felpattanás”, majd lényegében egy szabadesés, most ebben vagyunk. Hozzá kell tenni, hogy az építőipar is óriási visszaesésben van, ennek megfelelően az új építésű ingatlanok átadása, és ebből következően a megújuló megoldások telepítése is jelentősen csúszik. Aggasztó, hogy a nagyon erős hanyatlás közben nem látszik, hogyan és mikor lesz ebből a visszakapaszkodás.
A 100 %-os támogatási pályázat (RRF), amelyet 2021 végén írtak ki, több sebből vérzik - derült ki a háttérbeszélgetés további részében. Pedig - tette hozzá Szenyán Endre - az egyéb körülmények 2024-ben éppen ideálisak lennének: ugrásra készek a kivitelező cégek, nincs chiphiány sem. Ami viszont gond: a pályázatokban a kifizetések hagyományosan igen sokára történnek meg, s ez nem erősíti a részvételi kedvet, sem a felek közötti bizalmat.
-Az RRF-pályázatban teljesített, elszámolt kivitelezéseinknek jó, ha az öt százalékát fizették ki eddig - mondja Varga Csaba. Az A1 Solar nagyságrendileg 400 rendszert telepített eddig a pályázati rendszerben, s bár pontos összeget nem mondtak a kintlevőségeiket firtató újságírói kérdésre, ám sejtették: több százmillió forintról van szó.
Mint az eseményen elhangzott, az állam által támogatott új pályázatot, az ún. NPP-t viszont kifejezetten kedvelik a piaci szereplők, szerintük ez az előzőhöz képest logikusabb, összefüggőbb, átláthatóbb, jól előkészített és jól menedzselt pályázat, a bruttó elszámolás népszerűsítését ténylegesen tudja teljesíteni.
Sajnálatos viszont, hogy sok kisebb vállalkozás lényegében nem érte meg az NPP-t, sőt, nekik már az előző pályázati kiírás is későn érkezett. Egy részük mára eltűnt, a megmaradók pedig a késedelmes kifizetések miatt nem szívesen vállalnak tömegesen beeső projekteket - így a kedvezményezett magánszemélyek már nem feltétlenül tudnak az utolsó pillanatban új kivitelezőt találni.
A ZIP kérdésére, hogy az eltűnt kivitelező jellemzően csődbe ment kivitelezőt jelent-e, az ügyvezető úgy reagált, ennek a folyamatnak valóban most értünk a csúcsára.
-Eddig a nagyobb, tőkeerősebb cégek tudták fogadni az új ügyfeleket és elvégezték a kivitelezéseket is. Az utóbbi időben viszont a kivitelezések leálltak, mert a több százmilliós kitettségek miatt a cégek egyszerűen nem tudnak többet beleinvesztálni. Ironikus, hogy a nehéz helyzetben levő fogyasztók támogatására született pályázat lényegében most magán a szerződő fogyasztón csattan, mert a cégek ebben a helyzetben elkezdték kötbérezni őket - holott mindenki az államra és a kifizetésre vár.
Az A1 szakemberei nem számítanak rá, hogy a piac visszatalál a korábbi pozícióba - noha az ágazat számára némi reménykedésre ad okot, hogy az RRF-pályázatok elbírálása a választások előtt felgyorsult, és az NPP (Napelem Pályázat Plusz) is jól indult. A korábbi pályázati rendszerben pórul jártak negatív tapasztalatai azonban némiképpen erodálják ezt a kezdeti bizalmat, talán ennek is köszönhető, hogy egyelőre kivárnak az emberek, óvatosan emelkedik a szerződéskötések száma.
A hazai, nem túl kedvező állapotot hitelfelvétellel lehetne orvosolni, de mostanra ez már nem opció a kis-és közepes vállalkozásoknak. Úgy tűnik ugyanis, hogy a bankok is ráéreztek a napelemes ágazaton belüli negatív széljárásra és sokkal kevésbé nyújtanak finanszírozási segítséget. A másik menekülőút a határon túlra vihette volna a cégeket.
-2023-ban azt említették, hogy a kivitelezők nagy része - már aki még nem ment addigra csődbe - Nyugat-Európa, főképp Ausztria felé mozdult el és ott próbálta megvetni a lábát. Velük mi van és folytatódik-e ez a folyamat?
- A teljes kép megértéséhez el kell mondani, hogy mostanra sajnos a nyugat-európai piac is leállt napelem tekintetében - mondja Szenyán Endre. - Németországban az általános gazdasági válság részeként a napelemes piac 30 %-os visszaesésnél tart, Ausztriában pedig talán még a miénknél is nagyobb mélyrepülésben van az építőipar, magával rántva a napelemes szegmenst is. Így azt mondhatom, hogy a korábbi várakozásoknak - menekülőútként - egyik ország sem felelt meg. Ha keletre, dél felé nézünk körbe, arrafelé sem látunk igazi potenciát, a szlovák piacot sem látjuk egyértelműen működőnek. Egyébként ma a kínai piac sincs rózsás helyzetben, Európa számukra jelenleg egy fekete lyuk, az USA-ban védővámok akadályozzák őket, a kínai gyártók közlése szerint viszont az afrikai és a dél-amerikai piac lényegében szárnyal.
NPP nélkül nem nagyon van ma élet a piacon, foglalták végül össze a napelemes szakértők a helyzetet. A nagyobb kivitelező cégek megfigyelhetően már túl is vannak a profilváltáson: hőszivattyúkkal, klímarendszerekkel is elkezdtek foglalkozni, de van, aki takarítórobotokat forgalmaz.
(Az írás eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2024. május-júniusi lapszámában jelent meg nyomtatásban.)