Mára a piac telített az óceánból begyűjtött műanyag felhasználásával gyártott termékekkel – amelyek nagy részét egyszer használatos csomagolószerként dolgozzák fel, de luxus kategóriás holmik (cipők, sportuházat) alapanyagát is adják. Sok esetben az adott tárgy csak elenyésző hányadában, vagy egyáltalán nem az óceánból való hulladékból készült. A műanyagszemét eredetével kapcsolatos állítások többségét ugyanis nem támasztják alá nyomonkövethető és ellenőrzött adatok.
Boyan Slat vállalata, a The Ocean Cleanup ennek a feladatnak az átvilágításáért leszerződött a DNV GL hitelesítő szervezettel. A DNV GL kidolgozott egy szabványt, amely alapján igazolható az alapanyag száz százalékig óceáni eredete. A fiatal holland mérnök és vállalata azzal híresült el, hogy megalkottak egy olyan szerkezetet, amellyel nagy mennyiségben lehet kitermelni a beledobált hulladékot a tengerek vizéből. A cég tavaly óta gyűjti a műanyaghulladékot a Csendes-óceánból és már folyókból is.
A hulladék ellenőrizhetőségéért azok a cégek, amelyek azt állítják, hogy óceáni szemetet hasznosítanak újra, nyilatkozatban vállalhatják, hogy a szemétsziget behozott hulladékot nem keverik össze más forrásokkal. A zárt gyűjtőládákat a Cleanup szekamberei lepecsételik, GSP-koordinátákkal látják el. A műanyag származási helyét, a szárazanyag tömegét részletes dokumentáció igazolja. Minden szükséges adatot lejegyeznek a parttól a tengerig és vissza, majd a teljes újrahasznosítási folyamat alatt megőrzik.
Ilyen adat a tömegmérleg, ami ugyancsak az ellenőrzés része: a műanyag száraz tömegét mutatja, attól kezdve, hogy felveszik az óceánban, az újrahasznosítási folyamat végéig. Ez a száraztömeg tömeg a Cleanup tájékoztatása szerint nem változhat az újrahasznosítás alatt.