Hulladékgyűjtő távvezérelt hajó, versmondó robot és elektromos gördeszka is volt a Magyar Elektrotechnikai Egyesület által meghirdetett MŰKÖDJ! pályázat pályaművei között. Az ország különböző részeiről, számos szakképző intézményből, közel 40 kreatív, műszaki területen tanuló diák ötleteit részesítette elismerésben március 8-i ünnepélyes díjátadóján az Egyesület.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatallal együttműködésben 2018-ban ismét útjára indította a Működj! pályázatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával, melynek ünnepélyes díjátadójára március 8-án került sor.
A tehetségkutató program egyik célja, hogy a középiskolások bemutathassák az elektrotechnika, az elektronika és az informatika területén megvalósított innovatív ötleteiket.
„Nem titkolt szándékunk, hogy a MŰKÖDJ! pályázattal felhívjuk a cégek figyelmét az önálló, kreatív és gyakorlati gondolkodású fiatalokra, az utánpótlásra, a jövő szakembereire. Lehetőséget adunk a vállalatok vezetőinek, hogy a felnövekvő generáció olyan leendő mestereit támogassák szakértői mentorálással, gyakornoki hely biztosításával vagy akár anyagi segítséggel, akik már most kiemelkednek szakmai elhivatottságukkal” - mondta Günthner Attila, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület irodavezetője.
A diákok bármely, a műszaki szakmákhoz köthető elképzeléssel nevezhettek a pályázatra, valamint a megvalósított eszközt bemutató kisfilmmel bizonyíthatták valódi rátermettségüket. Az ország különböző részeiről, számos szakképző intézményből, közel 40 kreatív, alkotó, céltudatos műszaki diák töltötte fel ötletét a MŰKÖDJ! pályázati felhívásra.
A pályaművek nagyon különbözőek voltak, megtalálható volt közöttük hulladékgyűjtő távvezérelt hajó, versmondó robot, de még elektromos gördeszka is.
A szervezők örömmel tapasztalták, hogy a diákok gondolkodásában egyre központibb helyet foglal el a környezettudatosság, a fenntartható fejlődés. Ebben a témában olyan koncepciók születtek, mint a mini vízerőmű, de van, aki a napenergia minél hatékonyabb hasznosításán gondolkodott, vagy a fagáz alternatív energiaként történő felhasználását vizsgálta lehetőségként. Egyértelműen kiderült az is, hogy az okos eszközök, okos otthonok lehetősége már egészen természetes és elérhető igényként jelenik meg a fiatalok fejében, olyannyira, hogy azt maguk is képesek akár megtervezni és megvalósítani. Így születhetett meg a beadott okos bicikli, okos madáretető és különböző okos otthonok terve is.
Az idei díjátadón közel 20 tanulót díjaztak és számos további jutalom került átadásra, a versenyben résztvevő pedagógusoknak és iskoláknak. A legtöbb díjat Zámbó Nándor (Szegedi SZC) az okos megszakító pályamunkájáért kapta.
Íme, a hulladékgyűjtő hajó működő modelljéről készült videó: https://www.youtube.com/watch?v=m6FVyYmi6ko&feature=youtu.be