194 milliárd – ennyi egyszer használatos maszk és kesztyű kerül hulladékba minden egyes hónapban. A probléma már csak az, hogy ezek nagy részét nem úgy dobják ki, ahogyan a szabályok szerint kellene, és jó részük a természetben végzi. Pedig a használt maszkokat veszélyes hulladékként kellene kezelni - de a hagyományos kommunális hulladékba sem kerül bele nagy részük. Szakértők szerint emiatt újabb lobális katasztrófa elé nézünk.
A koronavírus-járvány hatására az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elrendelte, hogy az olyan védőfelszerelésekből, mint amilyen a maszk vagy a kesztyű, 40 százalékkal többet kell gyártani, hogy a kereslet találkozni tudjon a kínálattal. Ez azonban azzal is együtt járt, hogy az ilyen védőfelszerelések száma megnőtt a természeti környezetben is, többek között parkokban, erdőkben, és a tengerpartokon is.
Áprilisban a WWF kutatása kimutatta, hogy ha csak a maszkok 1 százaléka végzi is a természetben, akkor is 10 millió kerül oda minden egyes hónapban az egyszer használatos védőfelszerelésekből. Ha a statisztika nem ilyen optimista, a szám akár 194 milliárd is lehet.
A járvány előtt a szakértők azon dolgoztak, hogy minél előbb kiszorítsák a piacról az egyszer használatos műanyagokat, ez a munka most azonban nagyon nagy részben teljesen odaveszett. A maszkok és kesztyűk fokozott használatával sokkal rosszabb a helyzet, mint korábban volt. A szakértők a tengerekért aggódnak: már találtak bizonyítékot arra, hogy ezek az egyszer használatos védőeszközök lesüllyednek a tengerfenékre, itt pedig nagyjából lehetetlen lesz monitorozni, hogy mi történik velük. Valószínűleg, mivel az egyik fő alkotóelemük a műanyag, évszázadokig nem bomlanak le rendesen.
A kutatók szerint, ha az Egyesült Királyságban egy éven keresztül mindenki egyetlen napon keresztül viselne egy orvosi maszkot, az még így is 57 ezer tonna nehezen újrahasznosítható, nem lebomló műanyaghulladékot jelentene. A Természetvédelmi Világalap (WWF) becslései alapján, ha az olaszok által a járvány első hónapjaiban használt arcmaszkok csupán 11 százalékától nem szabályszerűen szabadulnak meg, akkor több mint tízmillió darab kerülhet a tengerekbe, folyókba, illetve a tengerparti strandokra.
A kutatók azonban két dolog miatt bizakodnak: az egyik az, hogy a koronavírus-járvány sem fog örökké tartani, a másik pedig az, hogy a probléma ellen egyszerű tenni: csak mindenkinek oda kellene figyelnie, és veszélyes hulladékként kezelni mind a maszkokat, mind a kesztyűket.