Október 16-án, hétfőn rendezte meg a ZIP Mgazint is kiadó Hulladékgazálkodók Országos Szövetsége az „Elindult az egységes hulladékgazdálkodási koncesszió – szabályozási változások és az eddigi tapasztalatok” című konferenciát. A Budapesten megrendezett egész napos eseményen számos előadó foglalkozott a nyáron életbe lépett hulladékgazdálkodási koncesszió egyes anyagáramokra vonatkozó tapasztalataival.
Horváth Ferenc, a HOSZ elnöke történelmi időkről beszélt megnyitó köszöntőbeszédében: mint említette, a hulladékos ágazatban a nyáron életbe lépett változásokhoz hasonló átalakítás az 1990-e évek óta nem történt. A megjelenteket dr. Borosnyay Zoltán, a HOSZ ügyvezetője is köszöntötte, s az esemény során a kérdések moderációjában is ő segített.
Az első eladó, dr. Bartus Adrienn, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi-, és Hulladékgazdálkodási Főosztályának vezetője szerint most van az ágazat a koncessziós rendszer kialakulásának legnehezebb időszakában, mert az indulás bizonytalanságai még éreztetik hatásukat. A főosztályvezető kitért a rendszerben levők adatszolgáltatási kötelezettségének fontos határidőire is.
Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára nem titkolta csalódottságát, amiért a környező országok hulladékgazdálkodási rendszereihez képest a magyar sem a befizetendő díjak, sem az ellentételezés tekintetében nem kedvez a renszerben levőknek. Beszélt a piactorzulásról és a jelenleg egymásnak ellentmondó jogszabályokról is.
Hasonlóan kritikus hangot ütött meg Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke is. Az élelmiszergyártói ágazat nem csak a hulladékos jogszabályváltozások miatt van nehéz helyzetben, a jelentős visszaesés a fogyasztásban csak nehezíti a szegmens problémáit.
Ondi Zoltán, a P.M.R. Kft. beszerzési vezetője többek között a partnereiknél felgyűlt hulladék veszélyeire hívta fel a figyelmet. Az ágazatban főleg a kis cégek kerültek nehéz helyzetbe, s nagy kérdés, vajon meg tudnak-e majd maradni a következő hónapokban? Szavait Horváth István, a Holofon Zrt. vezető szakembere is megerősítette, mint mondta, hasznosítási szempontból igencsak nehezményezhető, hogy a koncesszor nem a hasznosításra helyezte eddig a fő hangsúlyt, hanem a begyűjtésre.
A szövetségi papírhulladékos szakosztályt Tekker Tamás képviselte, beszédében árakról és iskolai papírgyűjtésről s szó esett.
Boda Gábor, a MÉH Zrt. általános igazgatója egyebek mellett a cikkszámok redukálását kérte és megemlítette azt is, hogy az elmúlt hónapokban a lakossági bizonytalanságot is érzékelik, egyre csökkennek a beszállított hulladékmennyiségek.
Az Éltex Kft. vezetője, Vermes Péter beszédében kitért a saját meguk által fejlesztett nyilvántartáskezelő programra is, de hozzátette: sajnálatos, hogy amelyik cég önerőből nem tudott ilyesmibe beruházni, az a rendszer IT-elemeinek gyermekbetegségei miatt kényszerül elvérezni a piacon.
A résztvevők érezhetően igencsak várták a MoHu. jelenlévő vezetőjének, Rónavölgyi Endrének a beszámolóját - ő a rendszer elindulása óta eltelt időszak problémáig inkább megoldásalapúan közelítette meg, az ágazat szereplőinek türelmét és együttműködését kérve. A konferencia végén egy óra állt rendelkezésre a MOL képviselőjének kérdést feltenni, mégis alig néhány kéz emelkedett a magasba. A kérdezők egy része rendszerszintű problémára világított rá, mások a saját cégükkel kapcsolatosan érdeklődtek.