Ha a bolygó legmélyebb pontjai, az óceánok alja és a földtani árkok is elszemetesedtek mára, így lassan nincs is mit csodálkozni azon, hogy a világ tetején, azaz a Mount Everesten is bőven találunk hulladékot. Az viszont még a legutóbb arrafelé szemetet szedőket is meglepte, hogy mennyit...
Nem csak a legmagasabb ponton, de a többi 8000 méteres csúcson is megszűnt az éctizedekkel ezelőtti idilli állapot, amikor még csak elvétve járt errefelé ember. Mára gyakorlatilag bárki számára elérhetővé vált a szent hegy, csak éppen a szentség foszlott le róla: a szemétteleppé váló területet nepáli hegymászók igyekeznek megtisztítani, tavaly például 2,2 tonna hulladékot hoztak le a turisták elől lezárt hegyekről.
Az Everest tömegnyomora 2019-ben vált elviselhetetlenné, néhány nap alatt 750-en akartak feljutni a csúcsra.
Az üzemszerűvé vált expedícióztatás rengeteg hulladékkal is jár, a felkészületlen mászók hátrahagyják felszerelésük egy részét, sátrakat, kiürült oxigénpalackokat hagynak nagy magasságokban, míg az alaptábor környezetében mindenféle egyéb hulladékot is találni, szeméttelephez hasonló a környezet.
A nepáli Dawa Steven 2008 óta vezet olyan expedíciókat, amelyek a Himalája hegyeit próbálják megtisztítani a hulladéktól, 2019 óta pedig a svájci Bally cég is beszállt a projektbe. A Bally Peak Outlook 2019 májusában az Everest alaptáborából kezdte el lehordani a szemetet, először egy tonna hulladékot gyűjtöttek össze, majd a szezon végén még egy tonnát eltávolítottak.
2020-ban már nemcsak az Everestet tisztították meg Dawaék, hanem még hét másik 8000 méteres hegyet is. Először újra az Everest alaptáborát, ahonnan három másik csúcs is elérhető, vették kezelésbe, és összesen 47 napig tartó munkával takarították ki a területet. 2,2 tonna szemetet távolítottak el. Találtak beásott vodkásüveget, műanyagot, bádogkannákat, szivárgó elemeket is. Egyes tárgyak még az 1960-as évekből maradhattak a hegyen.
A projekt az idei hegymászószezonban is folytatódik. A szemétszedő projektről videó is készült: