Az Európai Parlament 2024. április 24-én jogalkotási állásfoglalást adott ki a PPWR-szabályozásról (Packaging and PackagingWasteRegulation – magyar változat itt)a csomagolásokról és csomagolási hulladékokról, amely minden EU-tagállamban kötelezően lép életbe várhatóan az elkövetkező hónapokban.
A PPWR jelentős változást fog hozni mind a gyártás, a kereskedelem, a szállítás, a forgalmazás és a hulladékkezelés területén is.
helyezésével, a kereskedelmet érintő főbb szabályozási pontokrahívjuk fel a figyelmet.
Miről szól a PPWR és mely gazdasági szereplőket érinti?
A PPWR alapvető célkitűzése a csomagolás teljes életciklusára vonatkozó követelmények megállapítása a környezeti fenntarthatóság és a címkézés tekintetében. Követelményeket állapít meg a csomagolási hulladék keletkezésének megelőzésére – például a szükségtelen csomagolás csökkentésére és a csomagolás újrahasználatára vagy újratöltésére –, valamint a csomagolási hulladék gyűjtésére és kezelésére vonatkozóan, az újrafeldolgozását is beleértve.
A tervezet különböző előírásokat fogalmaz meg a fogyasztói(elsődleges), a gyűjtőcsomagolás (másodlagos) és a szállítási (harmadlagos) csomagolások esetében.
Kiemelt terület az újrahasználható(többutas) csomagolások köre
Az Európai Unió területén belül a szállítási csomagolás vagy a termék szállításának céljára szolgáló fogyasztói csomagolás használata esetén – az e-kereskedelemben is – raklapok, összehajtható műanyag dobozok, dobozok, tálcák, műanyag rekeszek, köztes ömlesztettáru-tartályok, vödrök, hordók és kannák esetében (függetlenül azok méretétől és anyagától), beleértve a rugalmas formákat és a raklapokra helyezett termékek szállítás során történő rögzítésére és megóvására szolgáló raklapfóliát vagy rögzítőpántokat is.
Biztosítani kell, hogy az ilyen csomagolás legalább 40 %-a újrahasználati rendszer keretében újrahasználható csomagolás legyen.
2030. január 1-jétől a valamely tagállam területén a fogyasztók számára alkoholtartalmú és alkoholmentes italokat fogyasztói csomagolásban forgalmazó végső forgalmazóknak biztosítaniuk kell, hogy e termékek legalább 10%-a újrahasználati rendszer keretében újrahasználható csomagolásban legyen kerüljön értékesítésre, azaz a fogyasztók vásárlásainak 10%-a többutas csomagolású termék legyen. A végső forgalmazók köre alól vélhetően kivételt jelentenek a HORECA szektor és az e-kereskedelem szereplői.Kvóták, növekedési kilátások és megvalósítható megoldások
Jelenleg felmérésünk szerint a PPWR többutas kvóta alapját képező termékkategóriákban körülbelül 4,16 milliárd darab termék került értékesítésre Magyarországon. A HORECA szegmensben mintegy 637 millió darab termék fogyott 2023-ban, itt a tervezet szerinti 10%-os kvóta már most is teljesül. Ugyanakkor a kiskereskedelemben értékesített mintegy 3,5 milliárdtermékből becslések szerint kb. 25,4millió darab volt többutas, ami kevesebb mint 0,75 %.
A tavalyi bázis alapján közel 325 millió termék kell, hogy többutas csomagolási formára váltson, ugyanakkor figyelembe véve a következő évek várható piaci növekedését is, ez a szám várhatóan inkább 350-400 millió darab lesz 5 év múlva.