Eladta az erdőit és a lerakatait, hogy ne ő feleljen azért, ahogy ott „tisztára mossák” a törvénytelenül kivágott fákat – jelenti az Environmental Investigation Agency.
A Schweighofer továbbra is vásárol fel védett nemzeti parkokból származó faanyagot, állítja az Environmental Investigation Agency környezetvédelmi oknyomozó civil szervezet friss jelentése. A jelentés szerint a nagy fafeldolgozók felvásárlásainak köszönhetően az elmúlt évtized alatt Románia szűz erdőinek akár kétharmada is elpusztulhatott. A legfontosabb felvásárló az osztrák tulajdonú Holzindustrie Schweighofer.
A probléma súlyos: 18 hónap (2017. január – 2018. június) leforgása alatt csak két nemzeti parkból összesen 35 ezer köbméter fát vásárolt fel a cég beszállítóktól. A Romániában működő külföldi és hazai nagy fafeldolgozó cégek, főleg ha hosszabb beszállítói lánccal rendelkeznek, nehezen tudják követni, hogy törvényesen kivágott árut vásároltak-e.
Ennek ellenére felvásárolnak kimondottan problémás vállalatoktól is, és végső soron az ország hiányos erdőgazdálkodási eljárásaiból és törvényeiből profitálnak, hiszen az illegálisan kitermelt faanyagot a konkurenciánál olcsóbban tudják a külföldi piacokra vinni. 2018 májusában a rendőrség vizsgálódott a Schweighofernél és beszállítóinál. A román állam 25 millió euróra becsüli a vállalat által okozott kárt.
Hogyan kerül piacra az illegális fa? Az EIA nem először kritizálja a Schweighofert. 2014-ben utána akartak járni annak, hogy a médiafigyelem és természetvédő civilek tevékenysége ellenére hogyan tud zavartalanul működni a nagybani törvénytelen fakitermelés. Inkognitóban illegálisan kitermelt fát ajánlottak fel a cég számára, amelynek képviselői azonnal rávágták, hogy „semmi probléma”.
A videófelvételek nyilvánosságra kerülése óta ugyan csökkent a Schweighofer forgalma, kivizsgálások indultak, és visszavonták a Forest Stewardship Council tanúsítványát a fenntartható erdőkitermelésről, de a probléma továbbra sem szűnt meg.