A környezettudatosság jegyében ezen a nyáron már a Duna vizét is hasznosítják a szervezők a Sziget fesztiválon. Szükség is van az odafigyelésre, hiszen az esemény energia- és vízfelhasználása egy legalább 60 ezres település fogyasztásával ér fel.
Idén még hangsúlyosabb akciókkal igyekszik népszerűsíteni a környezetbarát hozzáállást a Sziget Kft. a Hajógyári-sziget és környezetének megóvása érdekében – mondja Dominus Ákos, a fesztiválszervező cég környezetvédelmi programvezetője. Hozzáteszi, az egyik legnagyobb újdonság, hogy várhatóan mintegy 2000 köbméter vizet terveznek kinyerni a Dunából, amit pormentesítő locsolásra használnak fel. Eddig ivóvizet használtak erre a célra.
Növelik a recycling centerek számát
Hulladékvisszagyűjtő pontok tavaly is működtek a rendezvényen, de a számuk kevésnek bizonyult. Ezért idén 4 kisebb recycling centert állítanak fel, ahol csak a hasznos anyag begyűjtése és ajándékokra cserélése folyik. Ezen kívül lesz még egy nagyobb területű állomás is, ahol helyet kap egy présüzem is.
A hulladékból fesztivál kiegészítők, maszk, kalap, szoknya, köpeny, ékszer stb. készíthető a hulladékhasznosító workshopok keretében. Ehhez kapcsolódóan arra is lesz mód, hogy az újrahasznosított tárgyakat divatfotózás keretében mutassák be a szigetlakók.
„Stábot is szervezünk hozzá: fotós, fodrász, sminkes, öltöztető áll a rendelkezésére mindenkinek, aki bevállalja a fotózást” – emeli ki Dominus Ákos. Az elkészült fotók instagramra, vagy valamilyen felhő-platformra kerülnek fel, ahonnan a vendégek később is visszakereshetik és letölthetik azokat. A hulladékhasznosítókat a szervezők a tavalyi gyakorlathoz hasonlóan idén is többféle módon jutalmazzák, tárgyi ajándékok mellett többek között ingyenes wifi hozzáférést kaphatnak. Tavaly ez utóbbival 15 ezren éltek, és több mint 6 ezren fogadtak el Sziget-ajándékot vagy almát.
Műanyagmentes kereskedés és vendéglátás
Évről-évre látványosan fejlődik a rendezvény területén a szelektív hulladékgyűjtés. Tavaly már 130 helyszínen volt lehetőség erre, idén további 30-50 ponton lesz műanyag- és alumíniumhulladék begyűjtés, ezúttal a dolgozói és a kulisszák mögötti területeket is ellátják a szükséges gyűjtőedényekkel.
Tavaly az italos pultok fele gyűjtött szelektíven műanyag- és alumíniumhulladékot, míg az üveggyűjtésben mindenki részt vett, aki kapott gyűjtőedényt. A múlt évben a fesztivál ideje alatt 200-250 m3 kommunális hulladékot gyűjtöttek be, további 140-150 m3 szelektív hulladékkal egyetemben. Ezzel elmondható, hogy a fesztivál ideje alatt összegyűjtött hulladék több mint egyharmadát lehet hasznosítani.
Ha már a műanyagról is szó esett, fontos tudni, hogy idéntől még szigorúbban ellenőrzik, hogy a Szigeten működő kereskedők betartják-e a műanyagmentességi és általában a hulladékgazdálkodási szabályokat.
Tavaly indult a kampány, hogy a műanyag zacskók eltűnjenek a fesztiválról. A terv az volt, hogy az árus sorokon és az étkeztető helyeken már csak papírzacskóba lehetett volna az árut csomagolni. Ezzel szemben a vizsgált 42 elárusító helyből 20-an továbbra is műanyag zacskót használtak – húzza alá Dominus Ákos.
A műanyag evőeszközök és tányérok használatát is teljes mértékben meg akarták szüntetni, fa és papír alapú eszközökre cserélve. Az első évben 10 olyan kereskedő volt, aki 100 százalékig maradt a hagyományos műanyagnál, 32-en voltak azok, akiknél az evőeszköz még műanyag volt, de a tányért már lecserélték, 29-en voltak azok, akik már fa evőeszközöket is használtak.
Ennek kapcsán a környezetvédelmi szakember kiemelte, hogy tavaly a Sziget kereskedőinek már az 50 százaléka tartotta be a környezetvédelmi elvárásokat, ami az előző évekhez képest javuló arány.
Idéntől azonban ez a hozzáállás nem opcionális, hanem kötelező lesz, akik erre nem hajlandóak, szankcióra számíthatnak. Az ellenőrök első alkalommal csak tájékoztatják a kereskedőket, de a következő napokon már szankciókat is alkalmaznak.
Hozzátette: a szabályokat be nem tartókkal szemben nemcsak pénzügyi szankciókat alkalmaznak majd, hanem ezt a magatartást az illető kereskedő jövő évi pályázatának az elbírálásánál is figyelembe fogják venni.
A kartonhulladékra is jobban oda akarnak figyelni a Sziget környezetvédelemért felelős munkatársai. A kereskedőknél keletkező mennyiségekre napi begyűjtést szerveznek. A fesztivál zárásakor keletkező karton hulladékot pedig az utolsó napi gyűjtési kampánnyal gyűjtik majd.
Javítani akarják a csikkgyűjtést is, mert tavaly kudarcba fulladt a személyes csikkgyűjtők szétosztása a dohányboltoknál, épp a boltüzemeltetők miatt. Ezért idén az infópontokra és a kemping recepciókra helyezik ki a Sziget Recycling design-nal ellátott tárolókat, hogy onnan lehessen hozzájutni a csikkgyűjtőkhöz. A dohányboltoknál önkéntesek bevonásával is osztják majd azokat.
A következő években a fókusz az energiahatékony és a víztakarékos megoldásokon lesz
Középtávon leginkább a környezetbarát energetikai megoldások érdekelnék a szervező céget. Dominus Ákos szerint azonban egyelőre olyan megoldással még nem nagyon találkoztak, ami a rendezvény óriási energiaigényét költséghatékonysági szempontból is érdemben befolyásolná. A tájékozódás hosszabb időt vesz igénybe.
„Cél, hogy minél több infrastruktúra tudjon napelemről működni, de ez még várhatóan nem a következő két-három év eredménye lesz. Öt-nyolc éven belül viszont már látunk esélyt arra, hogy a mostanihoz képest jelentős energia megtakarítást érjünk el” – hangoztatta a programvezető. A jövőben egyébként az eddiginél sokkal nagyobb mértékű vízvisszaforgatásban is látnak fantáziát, de a Sziget által igényelt volumenben még ennek sem adottak a technikai feltételei.
A Sziget egyik jellemzőjeként számon tartott portenger is környezetvédelmi kérdés, a technikai osztály igyekszik minél több járófelületet kialakítani. A már említett pormentesítő locsolás is a megoldások közé tartozik, amihez idén a szakemberek a már említett környezetbarát megoldást, az úgynevezett szürke vizet, illetve speciális pormegkötő anyagokat is használnak majd. A füvesítésnek viszont, amit a rendezvény utáni rehabilitáció keretében minden évben elvégeznek, tapasztalataik szerint egy ilyen, nagy tömegeket megmozgató eseményen nem olyan nagy a látszata.
„A környezetvédelmi intézkedéseink kapcsán viszont régóta eldöntöttük, hogy nem kommunikálunk olyan dolgot, amit ténylegesen nem csinálunk. Így igyekszünk megőrizni a hitelességünket” – összegzi a programvezető.