A 10 millió Fa mozgalom nyomdokán számos kisebb civil szerveződés dolgozik a zöldfelületek védelméért – Székesfehérváron például néhány fiatal nő szervezett megmozdulást annak hírére, hogy a kormány a fokozódó tűzifahiány megoldásáért a korábban elvileg védett erdőrészek fakitermelését is felszabadította. Bár a rendelet lényegében nem engedélyez korlátlan kitermelést, a civilek sokkal karakánabbul állnak ki mostanában a fákért. Portrénk e havi embere a SzékesZöldvár mozgalom alapítója, Sándor Barbara.
– Hogyan lesz egy civilből mozgalmár manapság? Önnél mi volt az alapvető indíttatás?
– Augusztus elején, amikor kijött az új kormányrendelet a fakitermelésről, éppen a Gaja Környezetvédő Egyesület irodájában voltam, segítettem egy pályázat megírásában. Megláttam egy levelet, amit a Gaja elnöke, Varga Gábor fogalmazott meg a fehérvári városvezetőség felé. Az a levél nagyon meghatott. Bölcsességről, a természet iránti alázatról tanúskodott, és segítségért kiáltott. Keveredett bennem a düh, a tehetetlenség, az igazságtalanság érzése, egyszerűen nem bírtam megnyugodni utána.
– A SzékesZöldvár közösséget 2019 óta szervezem, és pontosan tudom, hogy azok az emberek, akik követnek, olvasnak, ugyanilyen szenvedéllyel szeretik a természetet, ezt bizonyította az is, hogy az erről írt posztomat rengetegen megosztották, kommentelték, aggodalmukat fejezték ki.
– Ekkor biztossá vált számomra, hogy muszáj cselekedni, kell egy esemény azért, hogy hallják a hangunkat. Elképzeltem, hogy ha gyerekem lesz, és megkérdezi, hogy tettem-e valamit a fairtás ellen, akkor azt tudjam mondani, hogy igen, mindent megtettem, amit csak tudtam. Mert sajnos, azt kell, mondjam, a mai álláspont szerint, ezek az erdőirtások be fognak következni. Sőt, már el is kezdődtek például Balatonfüreden.
Barbara végül tüntetést szervezett, közösen a Gaja, valamint a Zöldellő Sárrét Egyesülettel, Fehérvár a fákért címmel. Kétszáz ember ment el, ami jelentős szám egy ilyen rendezvényen, még a Királyok Városában is!
– Ön szerint mennyire működik manapság a szemléletformálás?
– Arra számítok, hogy az emberek megértik az ügy súlyosságát, és képesek lesznek cselekedni a fák védelmében. Túl sok az érdektelenség, de ez fordulhat. A változás velünk kezdődik. Fontos, hogy megvédjük a már létező zöldterületeket, erdőket, mezőket, réteket.
– A szemléletformálás nem egyszerű feladat és nem is megy gyorsan. De szerintem a legjobb alapot kaptam a Gaja Egyesülettől, Varga Gábortól, az egyesület elnökétől, Gárdonyi Lászlótól és Vajgerné Bőhm Erikától, aki a régió legjobb környezeti neveléssel foglalkozó pedagógusa.Tizenéves koromban az általuk szervezett nyári táborokban töltöttem az időmet. Remélem, hogy a SzékesZöldvár mozgalommal hasonló eredményeket tudok majd elérni, és minél előbb, mert nincs sok időnk nekünk, embereknek. Bízom benne, hogy ebből a mozgalomból idővel önálló kisebb közösségek is létrejönnek, amelyek aztán maguktól, külső irányítás nélkül is kiveszik a részüket a természet megóvásából. Például nyári időszakban falocsolással, télen madáretetők kihelyezésével, ezeken kívül folyamatos komposztálással.
(A cikk eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2022 októberi számában jelent meg nyomtatásban.)