A világ legmagányosabb csigája nincs többé. George – aki az utolsó ismert példánya volt az Achatinella apexfulva fajnak – újév napján pusztult el 14 éves korában, ami meglehetősen hosszú időnek számít egy ilyen csiga számára, írja a National Geographic.
George fogságban született a University of Hawaii-n Mānoa városában a 2000-es évek közepén. Szüleit és többi családtagját néhány fán találták meg a vadonban. Mindössze néhány utód született, de rajta kívül mindenki elpusztult. Ekkor kapta a nevét Magányos George-ról, a teknősről, aki a Chelonoidis abingdonii faj utolsó élő példánya volt 2012-es haláláig.
A kutatók több mint egy évtizedig kutattak a csigafaj egy másik tagja után, akivel George pározni tudott volna, de minden erőfeszítés hiábavalónak bizonyult. A lap megjegyzi, bár ezek a csigák hermafroditák – tehát fel vannak ruházva mind a hím, mind a női nemi szervekkel és mindkét fajta ivarsejt előállítására képesek – csak két felnőtt egyed párzásából jöhet létre utódjuk, emiatt a tudósok „hímneműként” tekintettek George-ra.
George halála rávilágít a hawaii őshonos csigák sokszínűségére és sokszor reménytelen helyzetükre egyaránt. A csigaháza egy múzeumba került, ahol több mint kétmillió másik hawaii csiga maradványaival együtt őrzik majd az emlékét.
Egyetlen remény maradt még. 2017-ben George lábáról óvatosan levágtak egy pici darabot, és a San Diego-i állatkertbe küldték, hogy a tudósok a DNS-e alapján klónozni tudják. Erre ma még nincs lehetőség, de a jövőben szinte biztosan lesz.