El sem juthatott a megvalósításig, a szerdai ülés előtt máris visszavonta az egyszerhasználatos műanyagtermékek hazai betiltásáról szóló tervezetét a kormány. A környezetvédelmi szervezetek szerint mindez időhúzás, az újraformált javaslatot később már a műanyaglobbi érdekeinek megfelelően szavazhatják meg. Az elutasítással a döntéshozó testület ráadásul azok alól húzta ki a reményt, akik másfél éve aláírásukkal is jelezték, nem kérnek több eldobható műanyagzacskót és szívószálat.
Egy nappal korábban még weblapunk is reménykedve számolt be arról, hogy május 20-án kezdhet tárgyalni a kormány arról, kivezessék-e Magyarországról az egyszerhasználatos műanyagzacskók, szívószálak, alternatívákkal kiváltható gyorséttermi csomagolások forgalmazását.
Sokan kezdtek reménykedni, hogy a döntéssel hazánk felzárkózhat az ezt a lépést korábban már megtett országok sorába, de úgy tűnik, még várniuk kell erre: a kormányülés előtt ugyanis a javaslatot visszavonták, nem kerül napirendre. A Greenpeace Magyarország szerint a kormány negyedmillió embert hagyott cserben azzal, hogy visszavonta saját, az egyszer használatos műanyagok tilalmáról szóló törvényjavaslatát. A környezetvédelmi szervezet a Karmelita kolostor falára vetített szavakkal üzent a döntéshozóknak - írja a HVG.
A "műanyagtörvényt” még a múlt héten terjesztett be a kormány, és a parlament szerdán tárgyalta volna azt. Azzal azonban, hogy a kormány visszavonta a saját törvényjavaslatát, a sok éves huzavona tovább folytatódik – összegez közleményében a Greenpeace Magyarország.
A szervezet szerint a döntés azért is furcsa, mert a május 6-án elfogadott kormányrendelet – az uniós kötelezettségen túlmenve – még a műanyag zacskók betiltásáról is rendelkezett volna. Ez utóbbival közel negyedmillió ember értett egyet egy környezetvédelmi petícióban.
„Nem fogjuk hagyni, hogy az eredetileg erős javaslatot a műanyaglobbi nyomására felhígítsák” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. “Ez a jogszabály lehetett volna az első lépés egy hulladékmentes Magyarország felé, egy olyan gazdaság felé, amely az egyszer használatos kultúra helyett végre a természettel való harmóniára törekszik”.