"Mit csinál az a döntéshozó, akit a gyereke megkérdez, mi az a természetvédelem? Mit mond neki? Megyünk fúrunk kutat az Őrségi Nemzeti Parkba? Nem tesszük a csizmát az asztalra, mert nem oda való. Ez egy nemzeti park, nem ipari terület.” Ebben a jellemző történetben a kisember küzd egy multicég ellen - egy zöldszervezet pedig a lakosság segítségét kéri ehhez.
Zoltánék az Őrségi tájba illeszkedő házat a saját kezükkel építették, hagyományos technológiákat alkalmazva. Egy élet munkája van benne, ezt egyszerűen nem lehet elvenni tőlük. A férfi most szomorúan mutatja a kertje végét, amelynek közvetlen szomszédságában tervez olajfúró telepet létesíteni a MOL.
A projekt ellen már 32 ezer aláírás összegyűlt egy civil szervezet kezdeményezésére. A tiltakozók azt sorolják, az Őrségi Nemzeti Park területén fekvő Natura 2000-es területen tervezett, Öriszentpéter belterületétől csupán 400 méterre fekvő tervezett kőolajkút fúrási munkálatok, valamint a kitermelés maga, súlyosan veszélyezteti az itt élők és az ide látogatók nyugalmát, a tájképet, a természeti környezetet, valamint a védett élővilágot. Az építési munkálatok határérték feletti zajterheléssel, szállópor és füstgáz terheléssel, a védett környezetben utak építésével meglévők szélesítésével járna. az építési munkálatokhoz a természetvédelmi területen, fákat vágnának ki. Az éjjel nappal zajló munkálatok zavaró hatása miatti vendégéjszakák elmaradása, még inkább ellehetetlenítik a környék vendégházait, melyek a pandémia miatt amúgy is pengeélen táncolnak. Vis major esetén pedig a kőlajszennyezés visszafordíthatatlan károkat okozna a természeti környezetben.
Az aláírási kapányt a Greenpeace is felkarolta.
Itt lehet aláírni: https://szabad.ahang.hu/petitions/ne-furjanak-uj-koolaj-kutat-az-orsegben-a-nemzeti-park-teruleten?fbclid=IwAR2UMjGsdXT2Lu3pNGo7YFsBa-dHUn7CfwiEhQNuckOHSrl6I_FBFFM3kxA