Március 22-én, a Víz Világnapján fókuszáljukn kicsit az ivóvíz és a klímaváltozás kapcsolatára! Az egyre inkább gyakorivá váló extrém időjárási események ugyanis kevesebbé, szennyezettebbé és nehezebben elérhetővé teszi a világ ivóvízkészletét.
Bár a nagy szárazság és az ivóvízhiány a világ nagy része számára még most is igen távoli problémának tűnik, a nyugat jelenleg is korlátlanul fogyasztja a vizet, most úgy tűnik, 2025-re már korántsem lesz ilyen a helyzet, a Föld lakosságának közel fele már napi szinten küzdhet majd a tiszta ivóvízért. De mit tehetünk ez ellen?
Nyilván a legkönnyebb azt mondani, hogy csökkentsük a CO2-kibocsátást és takakékoskodjunk a vízzel otthon, a munkában és az élet minden területén.
Az ausztrál Waterlogic infografikán mutaja be az idei világnap legfontosabb kihívásait. A különböző területeken tett apró lépések legalább annyira előre vihetik a társadalmakat, mint a globális döntések.
1. Meg kell változtatnunk például a vízhasználatot. Ma a Föld lakosainak 25 százaléka már szembesült a vízkrízissel. Tíz százalék már ténylegesen híján van a tiszta ivóvíznek.
2. Az ivóvízigény növekedése azt is jelenti,hogy egyre többet szivattyúzunk ki, szállítunk és kezelünk. Ez egyáltalán nem jó, hiszen növei a környezetszennyezést.
A jelentés szerint újra kell fogalmazni a feladatokat és lehetőségeket, a legkisebb gazdasági szereplőktől a legkisebb vállalkozásokig. A vizet pl. a jövőben nem szállíthatjuk egyszerhasználatos PET-palackokban, újra kell fogalmazni a kezelés mikéntjét és egyéni erőfeszítésekre is szükség lesz ahhoz, hogy a 2025-re megjósolt vízhiányt valamennyire redukálni tudjuk.