Közel másfél éve folyik a pécsi Karolina-külfejtés rekultivációja. Az egykori külszíni bányászati tevékenységből fennmaradt katlan feltöltését és az eredeti állapot helyreállítását 2018 tavaszán kezdte meg a Pannon Hőerőmű Zrt. A rekultiváció részeként mostanáig több mint 650 ezer köbméternyi meddőanyag elhelyezése történt meg.
Az egykori külszíni szénbányában 1968-tól kezdve több mint három évtizeden keresztül folyt a kitermelés, egészen 2004-ig, amikor a pécsi erőmű működését biomassza-felhasználásra állították át. A mintegy 400 focipályányi nagyságú régi bányaterületen a tájrendezés során a 80 méter mély bányatölcsér feltöltésére összesen 9,6 millió köbméternyi korábban kitermelt meddőanyagot helyeznek el, ezzel párhuzamosan pedig a katlan alján kialakult 28 méter mély bányató vizének folyamatos kiszivattyúzásáról és a tómeder feltöltéséről is gondoskodnak.
Hamarosan elkészülnek a terület egészére vonatkozó erdőtelepítési tervek is. A régi bányaterületen részben szükséges a spontán felnőtt, zömében akácos növényzet kivágása, ez azonban csak a hatályos Műszaki Üzemi Tervben lehatárolt bányaüzemi területen belül történik meg. A tájrendezés befejezését követően ugyanezen területekre a kivágott invazív fák helyett őshonos fás szárú növényzetet fognak telepíteni.
A cég közleménye szerint a munkálatokat mindvégig a helyben élők érdekeit messzemenően figyelembe véve kívánja végezni. Így a meddő kitermelése, szállítása és ledöntése továbbra is csak a nappali órákban folyik, hogy a munkagépek zaja minél kevésbé zavarja a környező lakosságot. Gyakoriak a környezetvédelmi ellenőrzések is.
Várhatóan 2021 nyarára a déli meddőhányó területén, a külfejtésnek a lakóházakhoz legközelebb eső részén befejeződnek a nagyobb volumenű meddőszállítások és kialakítják a végleges talajfelszínt. Ezt követően a nagytömegű meddőkitermelés, rakodási és szállítási tevékenység áttevődik az északi meddőhányó lakott területektől már távolabb eső területére.