Évtizedek óta hangoztatják, hogy most van az utolsó alkalom arra, ha szeretnénk megállítani a globális felmelegedést – azaz ha nem cselekszünk azonnal, és változtatunk drasztikusan, a Földünk szó szerint felperzselődik, és élhetetlenné válik, írja az Index.
A klímaaktivisták, zöldpolitikusok és kutatók emiatt minden erejükkel azon vannak, hogy eredményeket tudjanak felmutatni a globális felmelegedés megállításában. Ebben most nagy előrelépést tehettek azok a kutatók, akik állításuk szerint megtalálták az egyik legjobb megoldást a legnagyobb problémát jelentő szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítására: a gröndlanci glacális kőzetlisztet.
A Koppenhágai Egyetem professzorai a Journal of Greenhouse Gas folyóiratban publikált kutatásukban bebizonyították, hogy a grönlandi gleccserek alatt képződött kőzetliszt képes felfogni a szén-dioxidot, amikor azt mezőgazdasági területeken terítik szét. Ennek folyamán ugyanis a természetes kémiai reakciók lebontják a kőzetport, és a levegőből származó szén-dioxidot új, karbonát ásványokban kötik le.
A tudósok úgy vélik, hogy a fokozott kőzetmállásnak vagy eróziónak nevezett folyamat felgyorsítására irányuló intézkedések globális potenciállal bírnak, és több milliárd tonna szén-dioxidot távolíthatnak el a légkörből, segítve ezzel a globális felmelegedés elleni küzdelmet.